wersja polska 
czerwiec
22.06.2015 r. - Jeszcze raz o koszeniu w parku na Gołębiowie II (i nie tylko)
  W związku z sygnałami płynącymi ze strony mieszkańców osiedla Gołębiów II, wyrażającymi zaniepokojenie częstotliwością i jakością koszenia trawy w miejscowym parku, Zakład Usług Komunalnych w Radomiu informuje, że wszelkie prace pielęgnacyjne wykonywane są w sposób prawidłowy. Terminy obsługi parku wynikają z harmonogramu prac w całym mieście i uwzględniają możliwości sprzętowe ZUK oraz warunki wegetacji roślin.
  Pracownicy zieleni starają się przestrzegać zasady, aby długość koszonej trawy nie przekraczała 10 cm oraz nie dopuszczać do kwitnienia traw, co jest szczególne istotne dla alergików. Zabiegi pielęgnacyjne dokonywane są przy użyciu nowoczesnych kosiarek, które posiadają funkcję mulczowania czyli rozdrobnienia roślin i pokrycia powierzchni trawnika cienką, równomierną warstwą pokosu. Zabieg ten ma na celu odżywianie trawy, a dzięki temu szybszy jej wzrost oraz ochronę trawnika przed nadmiernym wysuszaniem.
  Miejskie zieleńce są również koszone przez kosiarkę zbierającą ściętą trawę do pojemnika. Aktualnie na wyposażeniu ZUK znajduje się tylko jedna maszyna tego typu, ale w przyszłości ten sposób obsługi terenów zielonych będzie odgrywał coraz większą rolę.
koszenie na Gołębiowie II i na innych zieleńcach
Do pielęgnacji trawników często używane są wielofunkcyjne Avanty, wyposażone w przystawki koszące.
koszenie na Gołębiowie II i na innych zieleńcach
Kosiarka Husqvarna najlepiej sprawdza się na niewielkich zieleńcach.
koszenie na Gołębiowie II i na innych zieleńcach
Urządzenie Gianni Ferrari zbiera ściętą trawę do 1300-litrowego pojemnika.
10.06.2015 r. - Całodobowy monitoring wizyjny strzeże bezpieczeństwa w Leśniczówce i Starym Ogrodzie
 Od kilku dni radomskie parki Leśniczówka i Stary Ogród są pod czujnym okiem nowoczesnych kamer. Obraz z nich jest przesyłany i obserwowany całą dobę przez pracowników agencji ochrony KERIM. W przypadku zauważania bójki, wandalizmu oraz innych niepożądanych zachowań operator kamer wysyła na miejsce zdarzenia patrol interwencyjny ochrony i powiadamia policję lub Straż Miejską.
  W obu parkach pracuje w sumie osiem kamer - siedem obrotowych i jedna stała. Najwięcej, bo aż pięć, obserwuje rozległy teren Leśniczówki. Zlecona przez nas usługa ma na celu przede wszystkim podnieść poziom bezpieczeństwa osób przebywających w tych obiektach oraz ograniczyć problem dewastacji i kradzieży elementów małej architektury.
  Firma KERIM przedstawiła najtańszą ofertę w postępowaniu. Za obsługę kamer będzie otrzymywała miesięcznie 1100 złotych. Zawarta umowa obowiązuje do końca bieżącego roku.  /MW/
monitoring w parkach
Nowoczesne kamery obrotowe strzegą bezpieczeństwa w Leśniczówce i Starym Ogrodzie.
monitoring w parkach
Obraz ze wszystkich ośmiu kamer jest obserwowany całą dobę przez pracowników stacji monitoringu agencji ochrony KERIM.
monitoring w parkach
Na miejsce zauważonego incydentu, na przykład bójki lub dewastacji, jest wysyłany najbliższy patrol interwencyjny ochrony i powiadamiana policja lub Straż Miejska.
08.06.2015 r. - Letnie kwiaty już zdobią miasto. Jest sporo nowych roślin
   W większości miejsc obsadzanych sezonowymi kwiatami już rosną letnie gatunki. Tegoroczne kompozycje składają się w dużej mierze z nowych, dotąd niespotykanych roślin. Letnie kwiaty zdobią już ronda i klomby w centrum miasta. Betonowe donice zostały wypełnione między innymi: centradenią, heliotropem, kufeą, lobelią i pelargonią. Gruntowe rabaty zdobią głównie: aksamitka, begonia, irezyna i werbena.
  Na latarniach stojących wzdłuż głównego deptaka miejskiego, czyli wyłączonego z ruchu samochodów odcinka ulicy Żeromskiego oraz przy kilku sąsiednich ulicach wiszą też donice obsadzone zwisającymi pelargoniami. Pelargonie wypełniły również kwietniki kaskadowe na rondach Narodowych Sił Zbrojnych, przy wylocie w kierunku Warszawy oraz Stanisława Mikołajczyka, koło dworca PKS. Efekt co prawda nie jest jeszcze bardzo widoczny, gdyż kwiaty pojawiły się w nich kilka dni temu. Jednak przy obecnej pogodzie pelargonie rosną szybko i niebawem okryją całe donice, wraz z konstrukcjami, na których są umieszczone.
  W tym roku na dekorację roślinną miasta wydamy 248 tysięcy 940 złotych brutto. Jest to mniej o prawie 130 tysięcy złotych niż w ubiegłym roku. Rozmieszczenie rabat i gazonów z kwiatami zostało tak rozplanowane, aby przez cały rok zdobiły one najbardziej reprezentacyjne części Radomia. Jak już informowaliśmy, ze względu na racjonalizację wydatków, zdecydowaliśmy, że niektóre miejsca będą równie atrakcyjnie wyglądały po obsadzeniu ich kwitnącymi krzewami wieloletnimi. Utrzymanie tego typu roślin jest bowiem sporo tańsze.
  Przetarg na wykonanie i utrzymanie tegorocznej dekoracji roślinnej miasta, czyli ukwiecenie 205 sztuk gazonów i rabat gruntowych o łącznej powierzchni 1201 metrów kwadratowych, wygrało gospodarstwo ogrodnicze EKO-FLORA z Rajca Szlacheckiego koło Radomia. Zwycięska firma dokona jeszcze wymiany kwiatów na przełomie lata i jesieni. Do jej stałych obowiązków należy podlewanie, odchwaszczanie roślin oraz uzupełnianie ich ewentualnych braków, spowodowanych dewastacjami lub kradzieżami.  /MW/
letnie dekoracje roślinne 2015
Rabaty gruntowe przy radomskim deptaku zdobią już letnie kwiaty. W tym roku zostały obsadzone głównie: begonią, irezyną i werbeną.
letnie dekoracje roślinne 2015
Kolorowe kwiaty w znacznym stopniu urozmaicają przestrzeń miejską w ścisłym centrum Radomia.
letnie dekoracje roślinne 2015
Od kilku dni na latarniach przy ulicy Żeromskiego wiszą donice z pelargoniami.
letnie dekoracje roślinne 2015
Betonowe donice zostały wypełnione między innymi: heliotropem, centradenią, pelargonią, kufeą i lobelią.
letnie dekoracje roślinne 2015
Donice ze zwisającymi pelargoniami wypełniły też kwietniki kaskadowe na rondzie Narodowych Sił Zbrojnych, przy wylocie w kierunku Warszawy.
letnie dekoracje roślinne 2015
Ukwiecaniem miasta i bieżącą pielęgnacją roślin zajmują się na nasze zlecenie ogrodnicy przedsiębiorstwa EKO-FLORA. W tym roku na dekorację roślinną wydamy 248 tysięcy 940 złotych brutto.
02.06.2015 r. - Nowoczesna kosiarka strzyże i jednocześnie sprząta trawniki w parkach oraz na skwerach
   Nowoczesną kosiarkę samojezdną włoskiej produkcji Gianni Ferrari można spotkać w radomskich parkach i na skwerach. Maszyna została zakupiona przez Zakład Usług Komunalnych pod koniec ubiegłego roku i idealnie sprawdza się do strzyżenia trawy na dużych powierzchniach. Największymi atutami kosiarki są duża zwrotność dzięki tylnej osi skrętnej oraz możliwość zbierania ściętej trawy do 1300-litrowego pojemnika z hydraulicznym podnośnikiem na wysokość ponad 2 metrów. Dynamiczny silnik, napędzany olejem napędowym, pozwala na niskie cięcie nawet wysokiej trawy przy jednocześnie sporej prędkości, co przekłada się na dużą wydajność pracy urządzenia.
  Niezwykle istotne są również komfort i bezpieczeństwo pracy operatora, który siedzi tuż nad zabudowanymi nożami. Dzięki temu ma doskonałą widoczność i może w porę dostrzec występujące przeszkody, nawet w wysokiej trawie. Ponadto układ kierowniczy jest wyposażony we wspomaganie, a wszystkie dźwignie, przyciski i lampki kontrolne znajdują się tuż koło kierownicy i fotela. Noże mocno rozdrabniają ściętą i zbieraną trawę, co pozwala na stosunkowo długą pracę kosiarki do momentu kolejnego opróżnienia pojemnika.
  Identyczne maszyny są powszechnie wykorzystywane do utrzymania zieleni miejskiej w krajach zachodnioeuropejskich. Chcąc podnosić standard obsługi powierzonych nam parków i skwerów na terenie Radomia, wprowadzamy do eksploatacji sprawdzone już urządzenia. Wykorzystywana od tegorocznego sezonu kosiarka jest fabrycznie nowa, posiada kilkuletnią gwarancję. Dostarczyła ją firma TOP SERVICE z Raciborza za kwotę 149 tysięcy 800 złotych brutto.  /MW/
Gianni Ferrari w akcji
Od niedawna nowoczesna kosiarka samojezdna Gianni Ferrari dba o stan trawników w radomskich parkach i na skwerach.
Gianni Ferrari w akcji
Urządzenie zbiera ściętą trawę do 1300-litrowego pojemnika z hydraulicznym podnośnikiem na wysokość ponad 2 metrów. Opróżnienie pojemnika odbywa się z miejsca pracy operatora i trwa dosłownie kilka minut.
Gianni Ferrari w akcji
Kosiarka posiada tylną oś skrętną i jest niezwykle łatwa do transportu. Bez problemu może być przewożona do miejsca robót na lawecie.
01.06.2015 r. - Azorek sprząta pozostałości po psach w centrum miasta
 Chodniki ulic w centrum miasta i alejki parkowe systematycznie objeżdża elektryczny melex ze specjalnym odkurzaczem. Pojazd ten wykorzystujemy do sprzątania psich odchodów. Niestety, jest ich sporo, bo nie wszyscy właściciele wywiązują się z obowiązku zbierania nieczystości po swoich czworonożnych pupilach. W trakcie kilkugodzinnej pracy urządzenie zbiera blisko 10 kilogramów zanieczyszczeń. Tymczasem niezdyscyplinowanym właścicielom psów grozi mandat do 500 złotych.
  W Radomiu jest zarejestrowanych już prawie 10 tysięcy czworonogów. To zapewne tylko pewna część ze wszystkich, które zamieszkują nasze miasto. Wiele osób jeszcze nie wszczepiło chipu swoim psom, co wiąże się równocześnie z ich ewidencją w systemie.
  Największy problem zanieczyszczania chodników i trawników psimi odchodami występuje na ulicach w centrum, przy których znajduje się sporo zamieszkałych kamienic. Zdarza się nawet, że niektórzy ludzie wypuszczają swoje czworonogi z mieszkań wprost na ulice, bez żadnej opieki! Niestety, problem pozostawiania psich odchodów istnieje też we wszystkich parkach, mimo że obowiązujące regulaminy jasno określają zasady wprowadzania psów na takie tereny.
  Apelujemy zatem do właścicieli psów o wywiązywanie się ze spoczywających na nich obowiązków. Po raz kolejny przypominamy wszystkim, że czystość jest podstawową wizytówką każdego miasta. Nawet najlepiej wyposażona służba komunalna nie utrzyma idealnego porządku bez zachowania odpowiedniej postawy przez lokalne społeczności.  /MW/
azorek w akcji
Azorek to elektryczny melex,
którego można spotkać codziennie
w centrum Radomia. Pojazd służy
do sprzątania psich odchodów
z chodników i trawników.
azorek w akcji
Najczęściej pracuje na głównym
deptaku miejskim oraz w zabytkowych
parkach.