wersja polska 
maj
28.05.2015 - Obserwujemy oraz testujemy nowości na rynku maszyn ogrodniczych i komunalnych
  Zakład Usług Komunalnych nieustannie obserwuje oraz testuje wszelkie nowości na rynku maszyn ogrodniczych i komunalnych. Utrzymanie na odpowiednim poziomie dużych, reprezentacyjnych zieleńców miejskich oraz kilkudziesięciu ulic w ścisłym centrum nie jest możliwe bez użycia odpowiednich sprzętów. Wiodące na rynku ogrodniczym i komunalnym firmy ciągle udoskonalają swoje produkty, wprowadzając do sprzedaży nowe, lepsze rozwiązania. Chcąc zapewnić właściwy standard utrzymania zieleni i czystości na powierzonych nam terenach gminnych, musimy systematycznie wzbogacać naszą jednostkę o nowe maszyny i narzędzia. Sprzątnięte i czyste miasto to bowiem najlepsza wizytówka dla jego mieszkańców.
  W czwartek (28 maja) gościliśmy w parku na Plantach przedstawicieli jednej z firm, którzy zaprezentowali naszym pracownikom nowoczesny, samojezdny odkurzacz komunalny. Co jest niezwykle istotne z punktu widzenia ekologii i uciążliwości hałasu - silnik urządzenia zasilają baterie elektryczne. Narzędzie służy do sprzątania chodników, ulic, parków, rynków, parkingów, ciągów pieszych czy też placów po imprezach masowych. Maszyna zastępuje zatem miotły i łopaty, którymi praca jest zdecydowanie mniej efektywna. Ponadto mogliśmy sprawdzić w terenie samojezdną maszynę wielofunkcyjną, która - dzięki użyciu odpowiednich przystawek - umożliwia: koszenie trawników, zamiatanie chodników oraz usuwanie przerostów trawy spomiędzy kostki.
  Kilka dni wcześniej uczestniczyliśmy również w pokazie sprzętów budowlanych, ogrodniczych i komunalnych produkcji jednej z najbardziej znanych firm na rynku tychże branż. Nowością są obecnie kosy, nożyce do żywopłotów czy też dmuchawy zasilane bateriami elektrycznymi. Niewykluczone, że w przyszłości będziemy stosowali właśnie takie urządzenia z ekologicznymi i cichymi silnikami. Na tę chwilę posiadamy już spore zaplecze maszynowe, zapewniające utrzymanie terenów gminnych, powierzonych nam do stałej opieki. Pochwalić możemy się między innymi wielofunkcyjnymi miniładowarkami, nowoczesnymi kosiarkami samojezdnymi i ciągnikami.  /MW/
testy i pokazy maszyn komunalnych
Pracownicy ZUK nieustannie obserwują oraz testują nowości na rynku maszyn ogrodniczych i komunalnych.
testy i pokazy maszyn komunalnych
W czwartek (28 maja) zaprezentowano nam w parku na Plantach między innymi maszynę do usuwania przerostów trawy spomiędzy kostki czy płyt chodnikowych.
testy i pokazy maszyn komunalnych
Testowaliśmy również nowoczesny, samojezdny odkurzacz komunalny. Narzędzie służy do sprzątania chodników, ulic, parków, rynków, parkingów, ciągów pieszych czy też placów po imprezach masowych.

testy i pokazy maszyn komunalnych
Co jest niezwykle istotne z punktu widzenia ochrony środowiska - silnik urządzenia zasilają baterie elektryczne. Odkurzacz jest też bardzo prosty w obsłudze dla pracownika.
testy i pokazy maszyn komunalnych
Sprawdziliśmy też jak sprawdza się w praktyce maszyna do wypalania przerostów trawy spomiędzy kostki czy płyt chodnikowych.
testy i pokazy maszyn komunalnych
Kilka dni temu mieliśmy okazję zobaczyć, jak działają w terenie kosy elektryczne. Coraz więcej sprzętów ogrodniczych i komunalnych zaczyna być produkowanych z takim właśnie zasilaniem silników.

21.05.2015 r. - Remontujemy chodniki, usuwamy powalone drzewa i nadal sadzimy nowe
  W czwartek (21 maja) większość ekip pracowników Zakładu Usług Komunalnych, zajmujących się utrzymaniem miejskiej zieleni i towarzyszącej jej infrastruktury, można było spotkać w zabytkowym parku imienia Tadeusza Kościuszki oraz na skwerze przed budynkiem przy ulicy Kościuszki 6, gdzie mieściła się w okresie okupacji siedziba gestapo, a później NKWD.
  W centralnym ogrodzie położonym pomiędzy ulicami Sienkiewicza, Mickiewicza, Słowackiego i 25 Czerwca pracownicy zieleni od samego rana usuwali powalony na ziemię jesion. Spore drzewo, ustanowione pomnikiem przyrody, rosło tuż przy alejce, w pobliżu wejścia do parku od strony skrzyżowania ulic Sienkiewicza i 25 Czerwca. Runęło podczas burzy, która przeszła nocą nad miastem. Z zewnątrz drzewo to wyglądało okazale, lecz w środku było już bardzo mocno spróchniałe i nie wytrzymało silnego podmuchu wiatru. Na szczęście obaliło się na trawnik, w głąb parku, nie powodując większych strat. Pozostali pracownicy zieleni, w czasie usuwania wiatrołomu, zajmowali się w tym samym ogrodzie nasadzeniami zastępczymi drzew. Park wzbogacił się o spore, bo już co najmniej pięcioletnie: buki, kasztanowce, lipy, miłorzęby i platany.
  Jedna z naszych ekip technicznych właśnie rozpoczęła remont chodników przed budynkiem przy ulicy Kościuszki 6, gdzie mieściła się w okresie okupacji siedziba gestapo, a później NKWD. Na polecenie magistratu część istniejących tam trotuarów ułożymy praktycznie od podstaw z nowych materiałów, łącznie z obrzeżami. Pozostałe fragmenty chodników, obok tablic upamiętniających tragiczne dzieje w historii tego budynku, są jeszcze w całkiem niezłym stanie. W związku z tym zdejmiemy tylko zapadnięte miejscami płyty, aby nie tworzyły się kałuże, i ułożymy na nowej podbudowie cementowo-piaskowej. Koszt tego zadania szacujemy na około 5 tysięcy złotych brutto.  /MW/
prace komunalne w maju
Pracownicy ZUK remontują chodniki przed budynkiem przy ulicy Kościuszki 6. Część trotuarów, które prowadzą do tablic upamiętniających tragiczne dzieje w historii tego obiektu, powstaje praktycznie od podstaw.
prace komunalne w maju
Niektóre fragmenty trotuaru są jeszcze w całkiem dobrym stanie, więc nasze prace ograniczą się tylko do naprawy zapadniętych miejscami płyt.
prace komunalne w maju
W czwartek (21 maja) od rana pracownicy zieleni usuwali powalony na ziemię jesion w parku imienia Tadeusza Kościuszki.

prace komunalne w maju
Drzewo było już mocno spróchniałe w środku i nie wytrzymało silnego podmuchu wiatru w czasie burzy, która przeszła nocą nad miastem.
prace komunalne w maju
W trakcie usuwania wiatrołomu były sadzone drzewka w tym samym parku.
prace komunalne w maju
W ramach nasadzeń zastępczych centralny park imienia Tadeusza Kościuszki wzbogacił się o spore, bo co najmniej pięcioletnie: buki, kasztanowce, lipy, miłorzęby i platany.

20.05.2015 r. - Sadzimy drzewa w parkach i na skwerach. Wszystkie mają co najmniej pięć lat
   Na kilku miejskich zieleńcach zaczęliśmy sadzić drzewa, w ramach tak zwanych nasadzeń zastępczych, które są następstwem ubiegłorocznych wycinek. Do końca maja pojawi się ich w sumie 56 sztuk, za kwotę 23 tysięcy 250 złotych brutto. Sadzone drzewka są już całkiem spore, były bowiem szkółkowane i mają co najmniej pięć lat. Są to głównie: buki, dęby, graby, kasztanowce, lipy, miłorzęby, platany i tulipanowce.
  W pierwszej kolejności nasi pracownicy zieleni rozpoczęli nasadzenia na skwerze w okolicy pomnika żołnierzy WiN, pomiędzy ulicami Beliny - Prażmowskiego a Waryńskiego. Tylko w tym miejscu pojawi się 26 sztuk drzew. Pozostałe trafią do parków imienia Tadeusza Kościuszki - 8 sztuk, Leśniczówka - 13 sztuk oraz Starego Ogrodu - 9 sztuk.
  Resztę tegorocznych nasadzeń zastępczych drzew wykonamy jesienią w parkach imienia Józefa Rózika na Glinicach - 30 sztuk i na Gołębiowie II - 25 sztuk. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku o kolejnych 20 sztuk drzew wzbogaci się też skwer wokół placu imienia Kazimierza Ołdakowskiego, koło dawnego biurowca Zakładów Metalowych. W tym roku spore nasadzenia planowaliśmy również w parku imienia Jacka Malczewskiego na Obozisku oraz skwerze przy placu Jagiellońskim. Ostatecznie jednak musimy wstrzymać się z nimi ze względu na opracowywaną dokumentację kompleksowej przebudowy tych miejsc.
  Sadzone przez nas drzewka są zawsze podlewane i zostają od razu odpowiednio zabezpieczane grubymi palikami, taśmami oraz siatką ogrodniczą. Niestety, paliki i taśmy mocujące do nich młode drzewka bywają czasem celowo niszczone lub kradzione. Apelujemy zatem do świadków wszelkich tego typu dewastacji o niezwłoczne alarmowanie policji bądź Straży Miejskiej. Wówczas jest bowiem spora szansa na ujęcie wandali przez funkcjonariuszy na gorącym uczynku.  /MW/
nasadzenia zastępcze po wycinkach w 2014 roku
Pracownicy ZUK rozpoczęli nasadzenia zastępcze drzew na kilku miejskich zieleńcach. W sumie posadzą ich 56 sztuk do końca maja.
nasadzenia zastępcze po wycinkach w 2014 roku
Sadzone drzewka są od razu podlewane i zostają odpowiednio zabezpieczane grubymi palikami, taśmami oraz siatką ogrodniczą.
nasadzenia zastępcze po wycinkach w 2014 roku
Tylko na skwerze w okolicy pomnika żołnierzy WiN, pomiędzy ulicami Beliny - Prażmowskiego a Waryńskiego, pojawi się 26 sztuk sporych już drzewek. Są to głównie: buki, dęby, graby, lipy i platany.

11.05.2015 r. - Kosimy, przycinamy krzewy i sprzątamy parki
   Maj to miesiąc, w którym większość pracowników Zakładu Usług Komunalnych zajmuje się koszeniem zieleńców na terenach miejskich, powierzonych nam w stałe utrzymanie. Kosiarki muszą strzyc trawę regularnie na ogromych obszarach i w wielu miejscach, bowiem pod naszą opieką są wszystkie parki i skwery miejskie oraz ronda położone na przecięciu głównych ulic. Ponadto zajmujemy się teraz kształtowaniem krzewów i odchwaszczaniem rabat obsadzonych wieloletnimi roślinami.
  W poniedziałek (11 maja) ekipy "zieleni" pracowały na ulicy Beliny-Prażmowskiego, gdzie był podcinany żywopłot rosnący w pasie rozdzielczym jezdni od skrzyżowania z ulicą Traugutta aż do ronda imienia Stanisława Mikołajczyka, koło dworca PKS. Pozostałych kosiarzy można było spotkać w zabytkowym, centralnym parku miejskim imienia Tadeusza Kościuszki oraz najmłodszym parku na Ustroniu i na rondzie imienia księdza Romana Kotlarza, koło Starego Ogrodu.
  W tym czasie sekcja techniczna ZUK zajmowała się utrzymaniem placów zabaw i demontażem flag okolicznościowych na głównych ulicach w ścisłym centrum miasta. /MW/
wiosenne prace w na terenach zielonych
W poniedziałek (11 maja) pracownicy ZUK kształtowali żywopłot rosnący między jezdniami ulicy Beliny-Prażmowskiego, koło dworca PKS.
wiosenne prace w na terenach zielonych
Przycinane krzewy są od razu odchwaszczane z przerostów trawy.
wiosenne prace w na terenach zielonych
Trawniki w parku imienia Tadeusza Kościuszki strzyże nasza najnowsza kosiarka. Maszyna jest bardzo szybka i od razu zbiera ściętą trawę.

wiosenne prace w na terenach zielonych
Samobieżne kosiarki nie podjadą wszędzie, dlatego idą za nimi pracownicy z kosami żyłkowymi.
wiosenne prace w na terenach zielonych
W okresie lęgowym ptaków nawierzchnie utwardzonych alejek parkowych wymagają częstego zamiatania i mycia.
wiosenne prace w na terenach zielonych
Zamiatarka podczepiana do wielofunkcyjnych miniładowarek posiada wysokociśnieniową myjkę, która idealnie sprawdza się do usuwania zabrudzeń z ławek i koszy.

07.05.2015 r. - Ogłosiliśmy przetargi na sprzedaż drewna pozyskanego z wycinek
  Zakład Usług Komunalnych w Radomiu informuje, iż ogłosił dwa odrębne przetargi ofertowe na sprzedaż drewna w postaci wałków opałowych oraz kłód, pozyskanych w trakcie cięć przeprowadzonych na terenach miejskich. Szacunkowa ilość surowca drzewnego, przeznaczonego do sprzedaży, stanowi około 380 metrów sześciennych w postaci wałków opałowych o długości od 0,8 metra do 1,5 metra. Drewno jest spryzmowane w jednym miejscu na terenie naszej bazy technicznej przy ulicy Suchej 15. Szacunkowy skład gatunkowy tego surowca stanowi w 80 procentach: topola, wierzba i klon jesionolistny. Pozostałe około 20 procent to drewno gatunków: lipa, robinia akacjowa i grab. Cena minimalna wynosi 77 złotych netto za metr sześcienny. Zainteresowani będą mogli nabyć wystawione na sprzedaż drewno opałowe w partiach minimum 50 metrów sześciennych.
  Drugie postępowanie dotyczy sprzedaży około 103 metrów sześciennych surowca drzewnego w postaci kłód o długościach od 2,5 do 5 metrów. Kłody te są zgromadzone na terenie naszej bazy technicznej, a ich szacunkowy skład gatunkowy stanowi w 95 procentach drewno topolowe i w 5 procentach drewno gatunku wiązowego. Cena minimalna wynosi 197 złotych 40 groszy netto za metr sześcienny. W przypadku kłód dopuszczamy ich sprzedaż wyłącznie w całości.
  Do obu przetargów mogą przystąpić osoby fizyczne i przedsiębiorcy na równych prawach, bez żadnych ograniczeń. Na oferty od zainteresowanych czekamy do środy 20 maja 2015 roku, do godziny 12 w sekretariacie ZUK przy ulicy Suchej 15, pokój nr 13 (I piętro). Szczegółowe opisy przedmiotów sprzedaży oraz warunki sprzedaży są dostępne na stronie BIP Zakładu Usług Komunalnych w Radomiu, w zakładce Przetargi. /MW/
sprzedaż drewna z wycinek
sprzedaż drewna z wycinek
sprzedaż drewna z wycinek

05.05.2015 r. - Ponad sto drzew posadzimy niebawem w parkach i na skwerach
nasadzenia zastępcze

 Jeszcze w tym roku na kilku miejskich zieleńcach posadzimy w sumie 131 nowych drzew. Będą to głównie: buki, dęby, graby, kasztanowce, lipy, platany i tulipanowce. Pierwsze drzewka pojawią się jeszcze do końca maja w parkach imienia: Tadeusza Kościuszki, Józefa Rózika na Glinicach oraz Leśniczówce, Starym Ogrodzie i na Gołębiowie II. O nowe rośliny wzbogacą się też plac imienia Kazimierza Ołdakowskiego, koło dawnego biurowca Zakładów Metalowych i skwer wokół pomnika żołnierzy WiN, naprzeciwko dworca kolejowego.


 W tym roku spore nasadzenia planowaliśmy również w parku imienia Jacka Malczewskiego na Obozisku oraz skwerze przy placu Jagiellońskim. Ostatecznie jednak musimy wstrzymać się z nimi ze względu na opracowywaną dokumentację przebudowy tych obu miejsc. Większość drzewek posadzimy w ramach tak zwanych nasadzeń zastępczych, które są następstwem ubiegłorocznych wycinek. Sadzone rośliny będą już dość spore i zostaną odpowiednio zabezpieczone palikami oraz siatką ogrodniczą. Obecnie jesteśmy na etapie rozpoznawania rynku i poszukiwania dostawcy drzewek. /MW/

04.05.2015 r. - Kwitnące krzewy zastąpią sezonowe kwiaty wokół pomnika Lecha i Marii Kaczyńskich
  Białe i czerwone róże oraz niskopienne krzewy iglaste zastąpią sezonowe kwiaty na klombach w najbliższym otoczeniu pomnika Lecha i Marii Kaczyńskich przy ulicy Żeromskiego. Prace nad nowym zagospodarowaniem zieleni w tym miejscu już się rozpoczęły i pochłoną w sumie około 10 tysięcy złotych brutto.
  Sadzone właśnie rośliny wieloletnie będą eksponowały się równie atrakcyjnie, a ich utrzymanie nie będzie wymagało sporych nakładów finansowych. Tylko w 2014 roku koszt sezonowego ukwiecania rabat gruntowych o łącznej powierzchni 300 metrów kwadratowych koło pomnika pary prezydenckiej i ich dalszej pielęgnacji wyniósł 45 tysięcy złotych brutto.
  Przypominamy, że to nie jedyne miejsce w mieście, gdzie wyłącznie z powodu racjonalizacji wydatków zrezygnowaliśmy z kwiatów. Na tegoroczną dekorację roślinną wydamy 248 tysięcy 940 złotych brutto. Tymczasem w ubiegłym roku na ten cel było przeznaczone 378 tysięcy złotych brutto. Mniej kwiatów posadzimy między innymi na rondach i w donicach zdobiących latarnie, lecz nowe kompozycje bez wątpienia mile ożywią reprezentacyjną przestrzeń miejską. /MW/
sadzimy róże przy pomniku
W najbliższym otoczeniu pomnika Lecha i Marii Kaczyńskich posadziliśmy 376 sztuk róż. Będą kwitły na biało i czerwono.
sadzimy róże przy pomniku
Nowe krzewy wieloletnie zastąpiły sezonowe kwiaty w rabatach. Ich utrzymanie będzie dużo tańsze, a efekt równie atrakcyjny.
sadzimy róże przy pomniku
Pozostałe rabaty wokół pomnika obsadzimy niskopiennymi krzewami iglastymi.