wersja polska 
grudzień
31.12.2014 - Podsumowanie mijającego roku 2014

 Ostatnie dni mijającego roku to najlepszy czas do podsumowania dwunastu miesięcy naszej działalności dla Radomia i jego mieszkańców. Przedstawiamy poniżej, co wydarzyło się w tym okresie w kwestii utrzymania powierzonych nam terenów gminnych, czyli przede wszystkim parków, skwerów i rond znajdujących się na przecięciu najważniejszych arterii.
 Pierwsza połowa stycznia była na tyle sucha i ciepła, że mogliśmy sprzątać interwencyjnie działki gminne i wykonywać drobne prace remontowo-budowlane. Dzięki sprzyjającej pogodzie mogliśmy przebudować schody przy ulicy Koszarowej, które prowadzą na plac Żołnierzy 72 Pułku Piechoty od strony ulicy Warzywnej. Inwestycja nie była duża, lecz niezwykle oczekiwana przez pieszych. Nowe stopnie powstały tam praktycznie od podstaw. Zbudowaliśmy też podjazd dla wózków, o który zabiegali przedstawiciele inicjatywy "Wózkiem po Radomiu". W drugiej połowie stycznia spadł śnieg i skupialiśmy się na odśnieżaniu oraz sprzątaniu ulic i placów w ścisłym centrum miasta oraz parków i skwerów. Pod koniec tego miesiąca chwycił siarczysty mróz, więc ustawiliśmy kilka koksowników przy najbardziej uczęszczanych przystankach autobusowych. W styczniu prowadziliśmy również wycinkę suchych i zamierających drzew między innymi w parku imienia Tadeusza Kościuszki.

podsumowanie roku 2014
..
podsumowanie roku 2014
..
podsumowanie roku 2014
..

 Zima nie była zbyt długa i śnieżna, więc już w lutym mogliśmy wznowić interwencyjne porządki na działkach gminnych oraz zająć się przesadzaniem roślin z wyspy centralnej ronda imienia Stefana Kisielewskiego na rondo Romana Dmowskiego, ponieważ pierwsze z nich zaczynały rozkopywać ekipy przebudowujące sieć wodno-kanalizacyjną w tej części miasta. W drugiej połowie lutego nasi pilarze wkroczyli na teren przeznaczony pod rozbudowę cmentarza komunalnego na Firleju oraz parkingu obsługującego nekropolię od strony ulicy Witosa. W ramach zleconych nam robót dokonaliśmy wycinki drzew na powierzchni około 2 hektarów oraz usunęliśmy pniaki z korzeniami. Pod koniec lutego ruszyło kompleksowe sprzątanie miasta po zimie. W pierwszej kolejności musieliśmy usunąć tony piasku, którym posypywaliśmy oblodzone nawierzchnie placów i chodników na obsługiwanych przez nas terenach. Wyjechały zatem praktycznie wszystkie mechaniczne szczotki i zamiatarki. Mijający rok był dla nas obfity w prezentacje różnych maszyn ogrodniczych i komunalnych.
podsumowanie roku 2014
..
podsumowanie roku 2014
..
podsumowanie roku 2014
..
 W połowie marca testowaliśmy najnowszy na rynku model frezarki do usuwania pni ściętych drzew w rewitalizowanym wówczas parku Stary Ogród, gdzie byliśmy odpowiedzialni za przygotowanie istniejącego drzewostanu do rozpoczęcia inwestycji współfinansowanej z funduszy unijnych. Ten miesiąc był dla nas bardzo ważny, ponieważ nie tylko mieliśmy okazję testować nowe sprzęty, ale również odbierać przywiezione prosto z fabryki, pachnące jeszcze nowością dwa ciągniki rolnicze produkcji skandynawskiej firmy Valtra wraz z dodatkowym osprzętem do prac komunalnych. Oczekiwaliśmy najbardziej na ciągnik, który został fabrycznie doposażony w ładowacz czołowy. Wartość tego zakupu wyniosła 532.024,00 złotych brutto. Dzięki tej inwestycji udało się nam wycofać z eksploatacji najstarszego, 37-letniego Ursusa, który z racji wieku był już bardzo mocno wysłużony i awaryjny. Pod koniec marca przyszedł czas na dokonanie przeglądów i ewentualnych napraw urządzeń ustawionych na 40 placach zabaw i 13 boiskach rekreacyjnych, znajdujących się w różnych rejonach Radomia, za których utrzymanie odpowiada ZUK. O nadejściu wiosny najlepiej świadczyły, praktycznie we wszystkich radomskich parkach oraz skwerach, wyrastające z ziemi kwiaty podbiału, a na rabatach zaczęły piąć się szybko do góry tulipany. Rozpoczęliśmy również wertykulację i nawożenie trawników.
podsumowanie roku 2014
..
podsumowanie roku 2014
..
podsumowanie roku 2014
..
 Na początku kwietnia zaczęliśmy budować spory plac zabaw dla dzieci na terenie pomiędzy gminnym żłobkiem a przedszkolem u zbiegu ulic Grenadierów i PCK. Zamontowane urządzenia co prawda nie były fabrycznie nowe, zostały usunięte z innych części miasta i następnie przeszły niezbędne naprawy w naszej bazie technicznej, więc będą bezpiecznie służyły maluchom jeszcze przez lata. W tym samym czasie rozpoczęło się wiosenne dekorowanie miasta kwiatami. Ogrodnicy z firmy EKO-FLORA obsadzali rabaty gruntowe kolorowymi kompozycjami, składającymi się głównie z tulipanów i bratków średniokwiatowych. W gazonach pojawiały się bratki wielkokwiatowe i drobnokwiatowe w różnych barwach. W niektórych miejscach posadzono też niezapominajki czy intensywnie pachnący lak. O szybkim nadejściu wiosny i wczesnej wegetacji roślin świadczy fakt, że już w drugiej połowie kwietnia na utrzymywane przez nas zieleńce wyjechały kosiarki. W pierwszej kolejności pojawiły się one w parku na Plantach. Pod koniec kwietnia mieszkańcy osiedla Południe mogli już swobodnie korzystać z urządzeń fitness ustawionych w parku przy ulicy Łąkowej i od razu bardzo chętnie zaczęli odwiedzać to miejsce. Była to wówczas druga w naszym mieście siłownia pod chmurką, a powstała dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności, w ramach budżetu obywatelskiego. Nie była to jedyna zmiana w tym parku. W tym samym czasie nasi pracownicy posadzili szpaler nowych brzóz wzdłuż ulicy Łąkowej. Drzewka przekazał nam nieodpłatnie jeden z mieszkańców Południa.
podsumowanie roku 2014
..
podsumowanie roku 2014
..
podsumowanie roku 2014
..
 Na początku maja wróciliśmy do parku na Południu, aby zamontować kilka nowych ławek wokół siłowni pod chmurką i przy okazji naprawić już istniejące, zniszczone przez wandali. Ten miesiąc był niezwykle pracowity dla naszych ekip „zieleni”, które nieustannie kosiły bardzo szybko rosnące trawniki i formowały krzewy. Najcięższy sprzęt pracował na Wincentowie, gdzie po zakończonej wycince drzew pod rozbudowę cmentarza komunalnego trzeba było usunąć karpiny. W ostatnich dniach maja przeprowadziliśmy doraźne naprawy fragmentów nawierzchni na głównym deptaku miejskim. Zniszczone z upływem lat płyty granitowe musiały zostać zdjęte i podsypane nową podbudową. Wiosną i latem oazy zieleni w mieście odwiedzało sporo osób, co oznaczało dla nas potrzebę ich częstszego sprzątania. Jedna z ekip sprzątających odwiedzała wszystkie parki i skwery również w soboty i niedziele, a po każdym takim objeździe wypełniała się po brzegi skrzynia ładunkowa dużego busa.
podsumowanie roku 2014
..
podsumowanie roku 2014
..
podsumowanie roku 2014
..
 W czerwcu włączyliśmy się w organizowany przez Urząd Miejski uroczysty Dzień Dziecka, pod nazwą: "Strach ma wielkie oczy, czyli nie taki Urząd straszny". W zabytkowym parku imienia Tadeusza Kościuszki gościliśmy 12-letniego Kacpra Urbańskiego, który pełnił w tym dniu funkcję dziecięcego, pierwszego zastępcy prezydenta miasta Radomia. Młody radomianin dowiedział się czym zajmuje się na co dzień nasza jednostka oraz poznał dokładnie najnowszy sprzęt wykorzystywany do robót komunalnych i ogrodniczych. Czerwiec, podobnie jak wcześniejszy miesiąc, poświęcony był głównie sprzątaniu powierzonych nam terenów, koszeniu trawników i kompleksowemu utrzymaniu pozostałej roślinności.
podsumowanie roku 2014
..
podsumowanie roku 2014
..
podsumowanie roku 2014
..
 Lipiec przywitał nas falą upałów. Na ulicy Żeromskiego pojawiły się dla przechodniów wysokie i szerokie bramownice z rozpraszającymi niewielkie kropelki wody od góry dyszami. Nowe kurtyny wodne przygotowali pracownicy Wodociągów Miejskich specjalnie na II Półmaraton Radomskiego Czerwca '76. Zakład Usług Komunalnych przejął je na zasadzie współpracy jednostek, ponieważ to my odpowiadamy za ich ustawianie w centrum miasta podczas największych upałów. Na prośbę mieszkańców Oboziska zamontowaliśmy kolejnych dziesięć ławek w zachodniej części parku (za Amfiteatrem). Druga nasza brygada techniczna wymieniała w tym czasie zniszczone deski w ławkach stojących wzdłuż ulicy Żeromskiego. Siedziska te są tam od początku powstania deptaka, więc wiele elementów musi być systematycznie wymienianych na nowe. Tylko jednego dnia nasi pracownicy montowali w sumie kilkadziesiąt nowych desek w oparciach i siedziskach stylowych ławek, do czego zużywali blisko 4 kilogramy śrub i nakrętek.
podsumowanie roku 2014
..
podsumowanie roku 2014
..
podsumowanie roku 2014
..
 W sierpniu nadal najwięcej czasu poświęcaliśmy utrzymaniu zieleni na powierzonych nam terenach gminnych, czyli koszeniu trawników i przycinaniu krzewów. Udało się nam również wykonać szybką i tanią, aczkolwiek bardzo oczekiwaną przez mieszkańców Południa, przebudowę schodów prowadzących do parku w tej dzielnicy od strony bloków przy ulicy Urszuli. Odtworzyliśmy tam stopnie, a obok nich zrobiliśmy łagodny podjazd dla osób z wózkami lub rowerzystów. Przy okazji naprawiliśmy zapadnięte fragmenty nawierzchni pobliskich alejek.
podsumowanie roku 2014
..
podsumowanie roku 2014
..
podsumowanie roku 2014
..
 W pierwszej połowie września młody radomianin przekonał się, że chuligańskie wybryki w radomskich parkach i na skwerach nie zawsze kończą się umorzeniem wszczętych postępowań z powodu niewykrycia sprawców, ponieważ dzięki coraz częstszej reakcji świadków i szybkim działaniom służb mundurowych udaje się ująć wandali, a następnie odzyskać wyrządzone straty w postaci przekazanych drzew czy donic. W ten sposób wzbogaciliśmy szatę roślinną parku na Gołębiowie II o sześć dorodnych buków pospolitych i purpurowych. Nowe drzewa odkupił i przekazał nam sprawca dewastacji w tym miejscu. W tym miesiącu testowaliśmy w zabytkowym parku imienia Tadeusza Kościuszki profesjonalną kosiarkę samobieżną marki Gianni Ferrari.
podsumowanie roku 2014
..
podsumowanie roku 2014
..
podsumowanie roku 2014
..
 W październiku testowaliśmy kolejne urządzenia – mechaniczne zamiatarki kilku producentów. Wraz z nadejściem jesieni skupiliśmy się na porządkach w parkach i na skwerach. Trzeba było bowiem zacząć zbierać i wywozić z nich liście. W tym czasie jedną z naszych brygad technicznych można było spotkać na działce gminnej, sąsiadującej z Liceum imienia Jana Kochanowskiego przy ulicy Kilińskiego, gdzie była prowadzona rozbiórka starych pustostanów. W tym miesiącu zajęliśmy się też kolejnym miejscem pamięci narodowej, będącym pod naszą opieką. Odnowiliśmy zapomnianą przez wielu radomian kwaterę poległych lotników w trakcie II Wojny Światowej, która znajduje się na terenie Cmentarza Wojskowego u zbiegu ulic Limanowskiego i Obrońców (naprzeciwko Cmentarza Rzymsko-Katolickiego). Usytuowane w południowo-wschodnim narożniku nekropolii grobowce z charakterystycznymi, sporymi krzyżami zostały oczyszczane i odmalowane na biało. W połowie października rozpoczęliśmy oczekiwaną przez pieszych przebudowę odcinka alei spacerowej imienia profesora Leszka Kołakowskiego między ulicami Chrobrego a Miłą. Oprócz nowego chodnika mają oni do dyspozycji nowe schody i podjazd dla wózków tuż przy dojściu do ulicy Chrobrego, obok mostu. Zadanie to wykonaliśmy na zlecenie Urzędu Miejskiego, a jego koszt wyniósł około 14 tysięcy złotych. W tym czasie na klombach z kwiatami można było spotkać ogrodników, którzy kończyli wymianę letnich roślin. Do urządzenia jesiennych kompozycji użyli w tym roku: chryzantemy, wrzosy, starce srebrzyste i kilka odmian kapusty ozdobnej. Nowością była trawa ozdobna, którą obsadzono częściowo klomb znajdujący się przed pomnikiem Jana Kochanowskiego przy ulicy Żeromskiego. Pod koniec października wkroczyliśmy na świeżo przebudowany skwer Unii Radomsko-Wileńskiej między ulicami Wałową a Grodzką. Zakład Usług Komunalnych odpowiadał bowiem za kompleksowe urządzenie zieleni w tym miejscu. Na wstępie przygotowaliśmy grunt do założenia nowych trawników, a następnie wykonaliśmy nasadzenia drzew i krzewów. Na skwerze z odtworzonym zarysem muru miejskiego pojawiły się: buki purpurowe (forma kolumnowa), jabłonie rajskie, jodła kalifornijska oraz cisy i magnolie. Ponadto znalazły się tam miejsca na urządzanie okresowych rabat kwiatowych. Jednocześnie druga z ekip zieleni wykonywała nową dekorację roślinną ronda imienia Stefana Kisielewskiego. Rozkopana kilka miesięcy wcześniej wyspa centralna ruchliwego ronda u zbiegu ulic Limanowskiego, Narutowicza i Mariackiej z powodu przebudowy sieci kanalizacyjnej została odtworzona i obsadzana krzewami wieloletnimi. Pod koniec tego miesiąca wykonaliśmy jesienne nasadzenia drzew za około 20 tysięcy złotych brutto. Najwięcej roślin pojawiło się w parkach na Południu i Plantach. We wszystkich tych miejscach posadziliśmy w sumie 60 sztuk szlachetnych i długowiecznych dwóch rodzajów drzew: 30 sztuk dębów i 30 sztuk buków. Najwięcej, bo aż 22 sztuki dębów i 10 sztuk buków trafiło do parku przy ulicy Łąkowej na Południu.
podsumowanie roku 2014
..
podsumowanie roku 2014
..
podsumowanie roku 2014
..
 Na początku listopada przejęliśmy częściowo do obsługi zrewitalizowane parki Stary Ogród i Leśniczówka. W obu tych miejscach nastąpiło bardzo dużo widocznych zmian - są między innymi nowe latarnie, ławki, kosze i mnóstwo roślin. Największym zainteresowaniem cieszą się bogato wyposażone place zabaw. W obu ogrodach zamontowano kamery i powstały też bezpłatne toalety. W tym czasie w parkach i na skwerach można było obserwować niespotykane dotąd w naszym mieście urządzenie komunalne - testowaliśmy odkurzacz przeznaczony głównie do zbierania liści. Sprzyjająca pogoda pozwoliła nam wykonać jeszcze o tej porze roku remont chodnika między ulicami Wyścigową a Czackiego. Następnie nasi pracownicy zabrali się za przygotowanie i montaż dekoracji świąteczno-noworocznych, które do dziś zdobią ulice i place w centrum Radomia. Rozpoczęliśmy jednocześnie przygotowania sprzętu do zimowego utrzymania naszych terenów i gromadzić piasek do posypywania alejek.
podsumowanie roku 2014
..
podsumowanie roku 2014
..
podsumowanie roku 2014
..
 W grudniu nasi pilarze zaczęli wycinać chore i najmniej wartościowe gatunki drzew w parku imienia Jacka Malczewskiego na Obozisku. Ich obecność zaniepokoiła niektórych mieszkańców tej dzielnicy. Sukcesywna wymiana ubogiego składu gatunkowego drzewostanu w tym parku jest konieczna, jeśli ma on służyć bezpiecznie ludziom i stanowić miejsce, do którego będzie chciało się przychodzić z przyjemnością. Jeszcze w pierwszej połowie grudnia podłączyliśmy do zasilania większość dekoracji świąteczno-noworocznych. Kilka nowości rzuca się od razu w oczy przechodniom na ulicy Żeromskiego. Przed gmachem Urzędu Miejskiego stanęły bowiem dwie sztuczne choinki o wysokości 3 i 4 metrów, wykonane przez naszych pracowników. Oba elementy są oplecione sztucznym igliwiem i udekorowane migającymi lampkami LED-owymi. Podobne dekoracje zakryły kwietniki znajdujące się na rondzie imienia Narodowych Sił Zbrojnych, czyli przy wylocie w kierunku Warszawy. Pod koniec roku wzbogaciliśmy się o nową piaskarkę do zimowego utrzymania powierzonych terenów gminnych. To nie jedyny zakup, jaki udało się nam dokonać - dysponujemy też odkurzaczem do zbierania liści i drobnych nieczystości, doczepianym do wielofunkcyjnych miniładowarek. /MW/

podsumowanie roku 2014
..
podsumowanie roku 2014
..
podsumowanie roku 2014
..
29.12.2014 r. - Nowa piaskarka już posypuje alejki i chodniki. To nie jedyny nasz zakup!
 O nową piaskarkę do zimowego utrzymania powierzonych terenów gminnych wzbogacił się Zakład Usług Komunalnych. To nie jedyny zakup, jaki udało się nam dokonać tuż przed końcem roku, bowiem dysponujemy również odkurzaczem do zbierania liści i drobnych nieczystości. Drugie z urządzeń jest już znane części radomian, gdyż testowaliśmy je podczas jesiennych porządków w parkach i na skwerach.
  Nowa piaskarka była nam bardzo potrzebna. Dotychczasowa jest już mocno wyeksploatowana i awaryjna. Zakupiony przed kilkoma dniami rozsiewacz mieści w sumie tonę piasku lub żwiru i umożliwia jego rozrzut na szerokość aż ośmiu metrów! Posiada jednak regulację szerokości rozrzutu oraz mieszadło, które rozdrabnia materiał, dzięki czemu operator nie musi zatrzymywać pracy urządzenia i ręcznie rozbijać zmarzniętego piasku w zasobniku.
  Nieustannie obserwujemy nowości na rynku urządzeń komunalnych i ogrodniczych, starając się maksymalnie usprawniać wykonywanie powierzonych nam zadań. Dlatego zdecydowaliśmy się również na zakup odkurzacza przeznaczonego głównie do zbierania liści i drobnych nieczystości. Maszyna stanowi jedną z przystawek do miniładowarek firmy AVANT i umożliwia szybkie oczyszczanie alejek i trawników, szczególnie w najbardziej pracowitym dla nas okresie, czyli jesienią.
  Nową piaskarkę firmy RAUCH dostarczyła nam firma AGROLMET z Gniewkowa za cenę 23 tysięcy 124 złotych brutto. Natomiast odkurzacz do liści dostarczyło nam przedsiębiorstwo Serafin z Przybysłowic. Koszt nowego urządzenia do wielofunkcyjnych miniładowarek to 28 tysięcy 290 złotych brutto. /MW/
nowy rozsiewacz i odkurzacz
Nowa piaskarka już została doczepiona do zakupionego w tym roku ciągnika i posypuje między innymi alejki parkowe.
nowy rozsiewacz i odkurzacz
Nowy rozsiewacz mieści w sumie tonę piasku lub żwiru i umożliwia jego rozrzut na szerokość aż ośmiu metrów.
nowy rozsiewacz i odkurzacz
Testowany jesienią w radomskich parkach odkurzacz do liści sprawdził się i stanowi kolejną z przystawek do naszych miniładowarek wielofunkcyjnych.

16.12.2014 r. - Sprzątamy koło pomników na terenie dawnych Zakładów Metalowych. Niestety, często są zaśmiecane również takie miejsca...
 Zakład Usług Komunalnych odpowiada za utrzymanie około 30 miejsc pamięci narodowej: grobów, kwater, mogił, pomników i tablic upamiętniających najważniejsze postacie oraz wydarzenia w historii naszego miasta i państwa. Wiele z tych miejsc znajduje się na uboczu, stają się coraz bardziej zapomniane przez młodsze pokolenia lokalnej społeczności, dlatego staramy się regularnie je odwiedzać i utrzymywać w należytej czystości.
  We wtorek nasi pracownicy sprzątali spore działki wokół dwóch pomników stojących na terenie dawnych Zakładów Metalowych (obecnie przy ulicy Biznesowej). Pierwszy – obelisk z orłem zrywającym kajdany odsłonięto 19 października1958 roku i jest poświęcony wszystkim pracownikom fabryki, którzy zostali zamordowanym przez hitlerowców w czasie okupacji (1939-1945). Drugi zaś stoi teraz nieco w głębi i był odsłonięty w 1981 roku z inicjatywy zakładowej Solidarności. Ustawiony został w miejscu, gdzie14 października 1942 r. hitlerowcy powiesili15 mieszkańców Radomia podejrzanych o udział w nielegalnej produkcji broni i dostarczanie jej oddziałom ruchu oporu.
  Niestety, najwyraźniej nie wszyscy wiedzą, jakie wydarzenia upamiętniają te dwa pomniki. Po weekendach, w obu tych miejscach, zbieramy szczególnie dużo niedopałków papierosów oraz butelek i puszek po alkoholach... Przy okazji gruntownych porządków podetniemy gałęzie drzew i krzewów rosnących wokół pomnika usytuowanego bliżej ulicy 1905 Roku i wywieziemy ostatnie, opadłe już liście. Okazałe żywopłoty są bowiem podcinane regularnie w trakcie lata. /MW/
porządki przy pomnikach w d. Łuczniku
Zakład Usług Komunalnych zajmuje się również utrzymaniem kilkudziesięciu miejsc pamięci narodowej na terenie całego Radomia.
porządki przy pomnikach w d. Łuczniku
We wtorek sprzątaliśmy spore działki koło pomników stojących na terenie dawnych Zakładów Metalowych (obecnie przy ulicy Biznesowej).
porządki przy pomnikach w d. Łuczniku
Po sprzątnięciu sporej ilości śmieci przyszedł czas na zgrabienie i wywiezienie ostatnich, opadłych liści z drzew i krzewów.

15.12.2014 r. - Wycinamy chore drzewa na placu Jagiellońskim. Za stare nasadzimy trzykrotnie więcej nowych!
 W poniedziałek na skwerze położonym między ulicami Struga, Kelles-Krauza, Focha i plac Jagielloński pojawili się pilarze Zakładu Usług Komunalnych. Przechodniów zaniepokojonych ich widokiem i odgłosem spalinowych pił uspokajamy, że wycinamy tylko kilka sztuk wyłącznie starych i chorych drzew. Niektóre były już tak mocno spróchniałe w środku, że mogły niebawem runąć na alejki lub pobliski dom handlowy "Senior". Inne zaś zamierały i miały mnóstwo suchych gałęzi w koronach.
  Wycinka oczywiście została poprzedzona wizją lokalną. Radomska delegatura Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, która sprawuje nadzór nad tym terenem, wydała prawomocną decyzję na usunięcie kilku sztuk drzew z rodzaju: śliwa, wiąz, lipa, robinia i brzoza.
  W trakcie prac pilarskich można było przekonać się, że w najgorszym stanie była z pozoru okazała robinia, która rosła tuż obok domu handlowego "Senior". Drzewo to było w tak mocno zaawansowanym rozkładzie, że większość pnia stanowiła już próchnica. Pozostałe drzewa posiadały w znacznej większości suche korony, na których już zaczęły wyrastać owocniki grzybów.
  Zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków, do pierwszej połowy przyszłego roku posadzimy na tym terenie 15 sztuk drzew z rodzaju: buk, grab i miłorząb za usunięte drzewa. /MW/
wycinki na skwerze Pl. Jagielloński
Tak wyglądał przekrój pnia z zewnątrz okazałej robinii, która mogła niebawem runąć na pobliskie alejki lub dom handlowy "Senior".
wycinki na skwerze Pl. Jagielloński
Większość ze ścinanych drzew rozpadało się ze względu na bardzo zaawansowaną próchnicę wewnątrz pni. Tak wyglądała lipa rosnąca tuż koło ulicy.
wycinki na skwerze Pl. Jagielloński
Objawy chorobowe były doskonale widoczne również w obrębie wyższych partii koron drzew. Sporo gałęzi było suchych i porastał je już grzyb.

12.12.2014 r. - Świąteczny akcent na rondzie "warszawskim". Stalowe kwietniki zakryły sztuczne choinki
 Siedem sztucznych choinek pojawiło się w piątek na największym i zarazem najbardziej ruchliwym rondzie w Radomiu - NSZ, czyli przy wylocie w kierunku Warszawy. Zamontowane tam stalowe kwietniki zakryliśmy na okres świąteczno-noworoczny wysokimi na cztery metry figurami w kształcie stożka, które są oplecione sztucznym igliwiem. Wszystkie choinki udekorowaliśmy kolorowymi bombkami.
 Podobne dwie ozdoby stoją już od tygodnia przed gmachem Urzędu Miejskiego od strony ulicy Żeromskiego, tuż obok świetlnego Mikołaja w saniach i z reniferami. Z tym, że zamiast bombek, są obwieszone migającymi lampkami LED-owymi. Zarówno choinki ustawione przy deptaku, jak i te na rondzie "warszawskim", zostały wykonane przez naszych pracowników na terenie bazy technicznej przy ulicy Suchej. /MW/

choinki na rondzie warszawskim
Siedem sztucznych choinek pojawiło się w piątek na rondzie NSZ, czyli u zbiegu ulic Warszawskiej, Czarnieckiego i Żołkiewskiego.
mglista zimowa noc w Leśniczówce
Świąteczne ozdoby całkowicie zakryły stalowe kwietniki, z których są zdejmowane donice na zimę.
mglista zimowa noc w Leśniczówce
Podobne choinki stoją już od tygodnia przed Urzędem Miejskim, od strony ulicy Żeromskiego. Z tym, że zamiast bombek, są na nich migające lampki.

10.12.2014 r.- Leśniczówka wygląda imponująco również nocą. Zobacz fotorelację!
 Leśniczówka po zakończeniu kompleksowej rewitalizacji, współfinansowanej z funduszy unijnych, przyciąga codziennie wielu ludzi w różnym wieku. Nowe alejki, ławki i tematyczne place zabaw zarówno dla maluchów jak i starszych dzieci wyglądają bardzo imponująco również nocą.
 Stylizowane na stare latanie z nowoczesnymi i energooszczędnymi panelami LED-owymi doświetlają dokładnie każdą część ogrodu. Zapraszamy poniżej na wirtualny spacer do naszej fotorelacji! /MW/

mglista zimowa noc w Leśniczówce
Leśniczówka nocą wygląda bardzo imponująco. Nowe alejki, ławki i nasadzenia podkreśla jasne światło.
mglista zimowa noc w Leśniczówce
Nowe latarnie LED-owe w pełni doświetlają też tematyczne place zabaw, na których nie brakuje atrakcji dla dzieci.
mglista zimowa noc w Leśniczówce
Po rewitalizacji praktycznie przy każdej alejce stoi sporo stylowych ławek i koszy na śmieci.

mglista zimowa noc w Leśniczówce
Uroku temu miejscu nadaje również nocą zielona nawierzchnia głównych ciągów komunikacyjnych.
mglista zimowa noc w Leśniczówce
Nowe oświetlenie parku podkreśla też wyremontowane mostki nad Potokiem Północnym.
mglista zimowa noc w Leśniczówce
Tak prezentuje się po zmroku główna alejka i droga rowerowa między ulicami Zbrowskiego i 25 Czerwca.

mglista zimowa noc w Leśniczówce
To dalsza część trasy dla cyklistów, przebiegająca tuż za ogrodzeniami domków przy ulicy Wodnej.
mglista zimowa noc w Leśniczówce
Ciekawy efekt oświetlenia jest widoczny, gdy ogród spowija nocą mgła.
mglista zimowa noc w Leśniczówce
Tak prezentuje się nocą największy plac zabaw i sąsiadującym z nim skatepark od strony ulicy Kolberga.

09.12.2014 r. - Iluminacje świąteczne już świecą. Są pewne nowości!
 Od kilku dni większość dekoracji świąteczno-noworocznych rozświetla główne ulice, place i skwery w centrum Radomia. Nasi elektrycy nadal zajmują się przystrajaniem lampkami kolejnych miejsc. Kilka nowości rzuca się od razu w oczy przechodniom na ulicy Żeromskiego. Przed gmachem Urzędu Miejskiego stanęły bowiem dwie sztuczne choinki o wysokości 3 i 4 metrów, wykonane w całości przez naszych pracowników. Oba elementy są oplecione sztucznym igliwiem i udekorowane migającymi lampkami LED-owymi. Podobne dekoracje zakryją kwietniki znajdujące się na rondzie imienia Narodowych Sił Zbrojnych, czyli przy wylocie w kierunku Warszawy.
świąteczne iluminacje 2014
Na placu przed Urzędem Miejskim przy ul. Żeromskiego pojawiła się nowość - dwie sztuczne choinki, udekorowane lampkami LED-owymi.
świąteczne iluminacje 2014
Mikołaj w saniach i z reniferami wygląda teraz jeszcze bardziej efektownie.
świąteczne iluminacje 2014
Lampki LED-owe oświetlają również żywą jodłę kalifornijską i korony pozostałych drzew w pobliżu gmachu Urzędu Miejskiego.

 Świątecznego uroku nadają też żywe choinki, które zostały ustawione tymczasowo przez ZUK u zbiegu ulic Traugutta i Narutowicza oraz przy skrzyżowaniu ulic Traugutta, Poniatowskiego i Beliny-Prażmowskiego, naprzeciwko dworca PKP. Nowością jest spory iglak, który stoi u zbiegu ulic Żeromskiego i Focha, tuż koło placu z nowymi fontannami. W porozumieniu z nami ten element dekoracji wykonała na swój koszt firma PGE, której logo znajduje się na ozdobionym drzewku i banerach zasłaniających stojak.
świąteczne iluminacje 2014
Świątecznego uroku nadają też żywe choinki, które ustawiliśmy tymczasowo w dwóch miejscach. Ta stoi u zbiegu ulic Traugutta i Narutowicza.
świąteczne iluminacje 2014
Nowością jest spory iglak na ulicy Żeromskiego, tuż koło placu z fontannami. To drzewko ustawiła i ozdobiła na swój koszt firma PGE, dlatego widnieje na nim jej logo.
świąteczne iluminacje 2014
Najwięcej elementów świetlnych i lampek zdobi główny deptak miejski. Najbardziej rzucają się w oczy bożonarodzeniowe gwiazdy na latarniach.

 Najwięcej elementów świetlnych i lampek zdobi główny deptak miejski. Korony drzew przed gmachem Urzędu Miejskiego rozświetlają lampki LED-owe, którymi będziemy sukcesywnie zastępować tradycyjne, wysłużone i awaryjne już lampki żarówkowe. Bożonarodzeniowe gwiazdy znajdują się praktycznie na każdej latarni wzdłuż deptaka. Ponadto nad ulicą Żeromskiego i okolicznymi Moniuszki, Niedziałkowskiego oraz Traugutta są kolorowe przewieszki. Do świąt na drzewach w centrum miasta zabłyśnie w sumie około 10 kilometrów lampek, a na latarniach pojawiło się blisko 140 sztuk ozdób wykonanych z węża świetlnego. Nad ulicami świeci też 10 przewieszek. /MW/
świąteczne iluminacje 2014
Symboliczną dekorację świąteczną zamontowaliśmy też na kilku innych ulicach w centrum, m.in. Traugutta, która prowadzi do dworca PKP.
świąteczne iluminacje 2014
Większość zawieszonych iluminacji wykorzystujemy od kilku lat, ale wciąż nadają one świątecznego klimatu po zmroku.
świąteczne iluminacje 2014
Duże, bożonarodzeniowe gwiazdy, wiszą nad ul. Moniuszki.

08.12.2014 r. - Nowe dekoracje świąteczne
 Na placu przed gmachem Urzędu Miejskiego przy ul. Żeromskiego pojawiły się nowe elementy dekoracji świątecznych. Choinki zostały wykonane i zamontowane przez pracowników Zakładu Usług Komunalnych w Radomiu.
nowe choinki przy Mikołaju
Choinki stanęły na placu przed UM w piątek, w przeddzień Mikołajek.
nowe choinki przy Mikołaju
Tworzą kompozycję ze stawianym w tym miejscu św. Mikołajem w saniach.
nowe choinki przy Mikołaju
Nowe dekoracje najlepiej będą się prezentować po zapadnięciu zmroku.

03.12.2014 r. - Wycinamy chore klony i topole w parku na Obozisku. W ich miejsce posadzimy buki i dęby
 Od poniedziałku pilarze Zakładu Usług Komunalnych wycinają chore i najmniej wartościowe gatunki drzew w parku im. Jacka Malczewskiego na Obozisku. Ich obecność zaniepokoiła niektórych mieszkańców tej dzielnicy. Sukcesywna wymiana ubogiego składu gatunkowego drzewostanu w tym parku jest konieczna, jeśli ma on służyć bezpiecznie ludziom przez najbliższe lata i stanowić miejsce, do którego chce się przychodzić.
 Wycinkę wykonujemy na podstawie prawomocnej decyzji, poprzedzonej wizją lokalną i wydanej w oparciu o zapisy ustawy o ochronie środowiska. Dokument ten został wydany przez niezależny organ administracji samorządowej, w tym przypadku Urząd Gminy w Jedlińsku i zezwala nam na usunięcie w sumie 91 szt. drzew. Na sporym terenie parku między ulicami Warszawską, Parkową i Śniadeckich rosną głównie samosiewy lub odrosty korzeniowe niezwykle kruchych klonów jesionolistnych, i to właśnie tych drzew zostanie wyciętych najwięcej - 55 szt. Pozostałe drzewa zakwalifikowane do wycinki również nie stanowią cennych gatunków drzewostanu i są to: topole czarne - 12 szt., robinie akacjowe - 10 szt., jesiony amerykańskie - 9 szt. oraz pojedyncze lipy drobnolistne i klony pospolite.
 Głównym powodem wycinki tych drzew jest ich zły stan zdrowotny. Niektóre były całkowicie uschnięte, inne częściowo obumierające, z dużą ilością posuszu, ubytków i silnie pochylone. W związku z tym stanowiły zagrożenie dla użytkowników parku i kwalifikowały się do zastąpienia nowymi nasadzeniami. O złym stanie zdrowotnym wycinanych drzew świadczą liczne przypadki wyłamań konarów lub pojedynczych gałęzi na alejki i ulice. Pod koniec lipca bieżącego roku musieliśmy awaryjnie wyłączyć z ruchu fragment ul. Parkowej koło budowanego gmachu sądu, ponieważ ze starych topól czarnych odłamały się i runęły wprost na jezdnię duże gałęzie. Na szczęście nikt nie przejeżdżał ani nie przechodził w tym momencie w pobliżu.
 O częstych przypadkach wyłamań konarów lub gałęzi w tym parku alarmowali nas regularnie mieszkańcy Oboziska i pracownicy pobliskiej szkoły. Podczas dokonywanych oględzin drzew, przed złożeniem wniosku o ich wycinkę, wzięliśmy też pod uwagę projekt nowego oświetlenia parku. Niektóre z drzew mogłyby bowiem kolidować z robotami ziemnymi i stawianiem nowych lamp. Zaniepokojonych wycinką niektórych mieszkańców Oboziska, zapewniamy, że za każde usunięte drzewo posadzimy nowe. Będą to wyłącznie długowieczne i szlachetne gatunki drzew, takich jak: dęby, buki, platany, jarząby i graby.   /MW/

wycinka w Parku Obozisko
W parku im. Jacka Malczewskiego na Obozisku trwa wycinka starych i chorych drzew.
wycinka w Parku Obozisko
Wycinane są przede wszystkim niezwykle kruche klony jesionolistne z doskonale widocznymi ubytkami.
wycinka w Parku Obozisko
O częstych wyłamaniach konarów i gałęzi z usuwanych drzew świadczą oznaki.