wersja polska 
listopad
20.11.2014 r. - Jesteśmy przygotowani do zimy. Pługi i szczotki mogą wyjechać do odśnieżania w każdej chwili
 Zakład Usług Komunalnych jest w pełni przygotowany do odśnieżania. W każdej chwili na parkowe alejki, chodniki oraz place w centrum miasta może wyjechać sześć miniładowarek i cztery ciągniki uzbrojone w pługi lub mechaniczne szczotki. W razie ekstremalnych opadów możemy wysłać do odśnieżania dwie ładowarki. Na terenie bazy technicznej mamy już zgromadzone blisko 450 ton piasku przeznaczonego do usuwania oblodzenia i specjalny środek do posypywania schodów. W magazynach leży i czeka na użycie spory zapas łopat i innych narzędzi do skuwania lodu.
 Do odśnieżania trotuarów oraz placów w Śródmieściu obsługiwanym przez nas w dużej mierze będą używane najczęściej miniładowarki wielofunkcyjne. Te niewielkie pojazdy są stosunkowo lekkie, więc nie niszczą konstrukcji nawierzchni i mogą swobodnie manewrować po wąskich ciągach pieszych, na których znajduje się sporo elementów miejskiej infrastruktury. Usuwanie śniegu z chodników będzie odbywało się głównie przy użyciu szczotek mechanicznych.
 Oczywiście dysponujemy również cięższym sprzętem w postaci ciągników, do których można szybko zamontować pługi. Używamy ich tylko na większych przestrzeniach. Jeśli zima zafunduje nam długie i bardzo intensywne opady śniegu, wówczas będziemy zajmować się wywożeniem pryzm białego puchu z głównych ulic i placów w centrum miasta. Zawsze w pierwszej kolejności odśnieżamy tereny, które są w naszym stałym utrzymaniu, czyli przede wszystkim alejki w parkach oraz chodniki i place w ścisłym centrum miasta. Ponadto co roku odśnieżaliśmy interwencyjnie chodniki i parkingi przed niektórymi obiektami użyteczności publicznej.
 Przypominamy, że za odśnieżanie chodników przed tymi budynkami, które nie należą do miasta, są odpowiedzialni ich właściciele lub też zarządcy. Za trotuary, które przylegają do pustych działek należących do miasta, odpowiadają służby gminne, zaś za jezdnie gminnych ulic oraz miejsca postojowe w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu.   /MW/

montaż dekoracji świątecznych 2014
Ciężki sprzęt będzie odśnieżał główne ciągi komunikacyjne i place.
montaż dekoracji świątecznych 2014
Do odśnieżania chodników i alejek parkowych będziemy używać głównie miniładowarek z pługami lub szczotkami.
montaż dekoracji świątecznych 2014
Na terenie bazy technicznej mamy już zgromadzone ok. 450 ton piasku.

18.11.2014 r. - Niebawem poczujemy świąteczny klimat. Montujemy dekoracje bożonarodzeniowe w centrum miasta
 Zakład Usług Komunalnych również w tym roku zajmuje się przygotowaniem dekoracji bożonarodzeniowych na ulicach i placach w centrum Radomia. Na drzewach powinno zabłysnąć w sumie około 10 kilometrów lampek, a na latarniach pojawić się nieco ponad 100 sztuk ozdób wykonanych z węża świetlnego. Ponadto zamontujemy nad ulicami 10 sztuk tak zwanych świecących przewieszek i udekorujemy lampkami choinki rosnące w kilku punktach miasta.
 Spore, iglaste drzewka zamierzamy ustawić tymczasowo u zbiegu ulic Poniatowskiego, Beliny - Prażmowskiego i Traugutta (naprzeciwko dworca PKP) oraz przy skrzyżowaniu ulic Narutowicza i Traugutta. Świetlna girlanda, podobnie jak w zeszłym roku, pojawi się nad głównym wejściem do Urzędu Miejskiego od strony ulicy Kilińskiego. Większość dekoracji świątecznych podłączymy do zasilania w pierwszej połowie grudnia.
 Najwięcej ozdób będzie na głównym deptaku miejskim, czyli ulicy Żeromskiego. W pierwszej kolejności przystąpiliśmy tam do sprawdzania, zdejmowania oraz napraw lampek, którymi są oplecione korony drzew w okolicy parku imienia Tadeusza Kościuszki i nowych fontann. Równocześnie montujemy na latarniach elementy świetlne w kształcie bożonarodzeniowych gwiazd i choinek. Postaramy się, aby lampki zabłysnęły też na drzewach przed Resursą Obywatelską, skwerze u zbiegu ulic Malczewskiego i Wernera czy placu Jagiellońskim. Będzie to jednak zależne od tego, ile wysłużonych już lampek uda się nam naprawić. Tradycyjne lampki, które wykorzystujemy od kilku lat do dekoracji świątecznych miasta, są trudno dostępne na rynku i planujemy ich sukcesywną wymianę na LED-owe. Niestety, energooszczędne są dwukrotnie droższe i w tym roku uda się nam wymienić tylko ich pewną część.
 Na ulicy Żeromskiego ustawimy doskonale znane już radomianom figury świetlne. Jak co roku przed budynkiem Urzędu Miejskiego pojawi się Mikołaj w saniach z reniferami, zaś przy kościele ojców Bernardynów stanie świetlny anioł. Fontanna świetlna stanie tam, gdzie przed rokiem, czyli w miejscu pojedynczego wodotrysku na placu z nowymi fontannami. Oczywiście, zdajemy sobie doskonale sprawę, że dodatkowe ozdoby mogłyby pojawić się jeszcze przy kilku ulicach, lecz są one dość drogie. Wykorzystywane dekoracje niszczą się po każdym sezonie, więc niewykluczone, że w przyszłym roku pojawi się coś nowego.   /MW/

montaż dekoracji świątecznych 2014
Pracownicy Zakładu Usług Komunalnych przygotowują dekoracje świąteczne w centrum Radomia.
montaż dekoracji świątecznych 2014
Na latarniach przy ulicy Żeromskiego są montowane ozdoby świetlne w kształcie choinki z bożonarodzeniowymi gwiazdami.
montaż dekoracji świątecznych 2014
Główny deptak miejski będzie udekorowany bardzo podobnie jak w ubiegłym roku.

13.11.2014 r. - Remontujemy chodnik na osiedlu Prędocinek
 Nową nawierzchnię zyska chodnik między ulicami Wyścigową a Czackiego. Remontowany odcinek trotuaru, przebiegającego wzdłuż ogrodzenia Domu Pomocy Społecznej Weterana Walki i Pracy, nie jest długi, lecz stanowi bardzo dogodny skrót dla pieszych, którzy idą m.in. od przystanku autobusowego do pobliskich bloków i szkoły.
 Z uwagi na lokalizację, na co dzień korzysta z niego sporo ludzi w podeszłym wieku, tymczasem betonowe płyty były miejscami już tak mocno wykruszone i nierówne, że wielu z nich wolało iść po wydeptanej obok ścieżce na trawniku.
 Zakres rozpoczętych przez nas robót polega na rozbiórce starych obrzeży i nawierzchni, a następnie wykonaniu nowej podbudowy cementowo-piaskowej i ułożeniu nawierzchni z nowych płyt betonowych na odcinku o długości ponad 50 metrów. Wszystkie prace powinny zostać ukończone za kilka dni. Zadanie to wykonujemy na zlecenie Urzędu Miejskiego, a jego koszt wyniesie ok. 6 tys. zł. /MW/

remont chodnika na Prędocinku
Pracownicy Zakładu Usług Komunalnych rozpoczęli remont chodnika między ulicami Wyścigową a Czackiego.
remont chodnika na Prędocinku
W pierwszej kolejności są rozbierane stare obrzeża i nawierzchnia.
remont chodnika na Prędocinku
Stare i połamane w wielu miejscach płyty będą zastąpione nowymi. Wcześniej zostanie przygotowana odpowiednia podbudowa z cementu i piasku.

12.11.2014 r. - Sprzątamy interwencyjnie spory teren przy ul. Struga
 Kolejna działka gminna jest sprzątana interwencyjnie przez pracowników Zakładu Usług Komunalnych. Tym razem zajęliśmy się uporządkowaniem sporego terenu między ulicami Struga a Filtrową, sąsiadującego z ogrodzeniem dawnej Radomskiej Wytwórni Telefonów.
 W pierwszej kolejności przycinamy mocno rozrośnięte samosiewy krzewów i drzew, aby odsłonić chodnik biegnący wzdłuż parkanu i pobliskie garaże. W trakcie usuwania tych zarośli odkrywa się sporo śmieci, które są od razu pakowane do worków i wywożone na wysypisko. Na koniec skosimy trawę, zgrabimy opadłe liście i mechanicznie zamieciemy trotuar.
 W tym roku uporządkowaliśmy interwencyjnie (na zlecenie Urzędu Miejskiego lub Straży Miejskiej) już kilkadziesiąt podobnych działek gminnych w różnych częściach Radomia. Na wielu z nich zalegało aż kilka ton różnych odpadów. Po wizycie naszych pracowników są one nie do poznania. /MW/

sprzątanie działki przy Struga
Kolejną działkę gminną sprzątają interwencyjnie pracownicy Zakładu Usług Komunalnych.
sprzątanie działki przy Struga
Porządkowany jest teren między ulicami Struga a Filtrową, wzdłuż ogrodzenia dawnej Radomskiej Wytwórni Telefonów.
sprzątanie działki przy Struga
W pierwszej kolejności są wycinane dzikie zarośla i sprzątane odsłaniające się spod nich śmieci.

07.11.2014 r. - Testujemy odkurzacz do liści. Pracuje na alejkach i trawnikach
  Niespotykane dotąd w naszym mieście urządzenie komunalne można obserwować od kilku dni w parkach lub na skwerach i ulicach w ścisłym centrum. Testujemy bowiem odkurzacz przeznaczony głównie do zbierania liści. Umożliwia on szybkie oczyszczanie alejek i trawników, szczególnie w najbardziej pracowitym dla nas okresie, czyli jesienią.
 Odkurzacz stanowi jedno z wielu narządzi współpracujących z pojazdami wielofunkcyjnymi firmy AVANT. Pojemnik zbierający jest umiejscowiony na szczycie urządzenia ssącego i posiada duże okna, pozwalające w łatwy sposób kontrolować stopień zapełnienia zasobnika o pojemności 800 litrów. Zasobnik opróżnia się w niezwykle prosty i szybki sposób z kabiny operatora. Zebrane odpady można od razu wrzucać na dużą przyczepę lub wywrotkę.
 Do pryzmowania i usuwania liści w radomskich parkach i skwerach używamy od kilku lat dmuchaw kołowych, ssaw spalinowych i łyżek doczepianych do miniładowarek. Ten sposób prowadzenia jesiennych prac porządkowych wymaga jednak zaangażowania większej liczby pracowników i urządzeń, co przekłada się na koszty utrzymania terenów zielonych. Dlatego nieustannie obserwujemy nowości na rynku urządzeń komunalnych i ogrodniczych, starając się maksymalnie usprawniać wykonywanie powierzonych nam zadań.
 Testowany odkurzacz może być doposażony w jedną lub dwie szczotki boczne, co umożliwia dokładniejsze oczyszczanie nawierzchni utwardzonych alejek wokół ławek czy koszy. /MW/

testy odkurzacza
W radomskich parkach można od kilku dni spotkać nową maszynę - odkurzacz do zbierania liści i drobnych nieczystości m.in. z alejek.
testy odkurzacza
Urządzenie przystosowane jest również do usuwania liści zalegających jesienią na trawnikach.
testy odkurzacza
Zebrane liście i inne odpady można opróżniać z zasobnika od razu na przyczepę lub wywrotkę w bardzo łatwy i szybki sposób.

06.11.2014 r. - Nowe oblicza parków Leśniczówka i Stary Ogród. Spora zmiana na Ustroniu (fotorelacja)
 Kolejne dwa miejskie ogrody stały się zdecydowanie bardziej przyjazne do spokojnego wypoczynku lub aktywnej rekreacji. Dobiegły bowiem końca prace przy kompleksowej rewitalizacji zabytkowych parków Leśniczówka i Stary Ogród. W obu miejscach nastąpiło bardzo dużo widocznych zmian - są m.in. nowe latarnie, ławki, kosze i mnóstwo roślin. Największym zainteresowaniem cieszą się bogato wyposażone place zabaw, które przyciągają maluchów z opiekunami już od rana. Natomiast młodzież korzysta ze skateparku, a dorośli z siłowni pod chmurką w parku Leśniczówka.
odbiór parku Lesniczówka
Leśniczówka po rewitalizacji przyciąga codziennie sporo osób.
odbiór parku Lesniczówka
Oprócz nowych latarni, ławek i koszy, są karmniki dla ptaków czy tablice edukacyjne.
odbiór parku Lesniczówka
Imponująco prezentują się nowe place zabaw ze sztuczną nawierzchnią.

odbiór parku Lesniczówka
W Leśniczówce jest też bogato wyposażona w urządzenia siłownia pod chmurką.
odbiór parku Lesniczówka
Oprócz nowych elementów małej architektury jest wiele nasadzeń drzew i krzewów.
odbiór parku Lesniczówka
W centralnej części Leśniczówki wkomponowano w otoczenie budynek szaletów.

 Nowością w obu ogrodach są wydzielone drogi rowerowe z asfaltu, choć - zgodnie z regulaminem - cykliści mogą poruszać się po wszystkich alejkach (pod warunkiem bezwzględnego zachowania pierwszeństwa pieszych!). W Leśniczówce i Starym Ogrodzie nowe alejki pokryte są trzema rodzajami nawierzchni: asfaltem, kostką i żwirem. Ten ostatni materiał wykorzystano głównie do utwardzenia bocznych, mniej ruchliwych tras. W obu ogrodach wkomponowano w otoczenie budynki, w których funkcjonują bezpłatne toalety. Przypomnijmy, że rewitalizacja Leśniczówki i Starego Ogrodu doszła do skutku dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych.
odbiór parku Stary Ogród
W Starym Ogrodzie również nastąpiło wiele zmian po rewitalizacji.
odbiór parku Stary Ogród
Nowe alejki powstały m.in. w zachodniej części parku i ułatwiają dojście do pobliskiej szkoły.
odbiór parku Stary Ogród
Nawierzchnie głównych alejek wyłożono stylową kostką. Wszystkie ciągi oświetlają nowe lampy LED-owe.

odbiór parku Stary Ogród
Wokół stawu spore połacie obsadzono bylinami i krzewami.
odbiór parku Stary Ogród
W Starym Ogrodzie również są do dyspozycji najmłodszych spore place zabaw.
odbiór parku Stary Ogród
Naprzeciwko placów zabaw znalazło się też miejsce na kącik ze stołami do gry w szachy lub warcaby.

 W ramach już całkowicie odrębnej inwestycji, finansowanej z budżetu gminy, zakończyła się budowa pierwszego etapu parku Ustronie. Między ulicami Jana Pawła II a Orzechową (wzdłuż cieku wodnego) przebiega główna aleja z kostki, obok której znajduje się droga rowerowa z asfaltu. Ponad półkilometrowy ciąg oświetlają lampy LED-owe. Przy nowej alei zamontowano estetyczne i wygodne ławki oraz kosze na śmieci. /MW/
odbiór parku Ustronie
Zakończyła się już budowa pierwszego etapu parku Ustronie.
odbiór parku Ustronie
Między ulicami Jana Pawła II a Orzechową powstała główna aleja z kostki i droga rowerowa z asfaltu.
odbiór parku Ustronie
Całość oświetlają nowoczesne i energooszczędne lampy LED-owe.