wersja polska 
styczeń
28.01.2014. - Odśnieżamy i sypiemy – dalszy ciąg akcji „zima”

 Niemal wszystkie pojazdy i ekipy pracowników Zakładu Usług Komunalnych zajmują się od kilku dni odśnieżaniem terenów będących w naszym stałym utrzymaniu. Białego puchu napadło już całkiem sporo. Do udrożnienia chodników i alejek wyjechały największe pługi.
 ZUK zajmuje się stałym utrzymaniem 8 parków, 16 skwerów i blisko 30 ulic położonych w ścisłym centrum miasta. Powierzchni do odśnieżania i posypywania jest sporo. Do usuwania śniegu z głównych traktów wysyłamy najcięższy sprzęt, zaś na węższe chodniki i alejki wyjeżdżają wielofunkcyjne pojazdy komunalne, które mogą odgarniać biały puch przy użyciu doczepianych z przodu szczot mechanicznych lub lemieszy.
 Nawet najmniejsze pługi nie są w stanie zgarnąć śniegu lub błota ze wszystkich miejsc. Pryzmy śniegu na przykład przy dojściach do przejść dla pieszych trzeba usuwać już ręcznie łopatami.
 Odśnieżone ciągi piesze i pieszo-jezdne posypujemy piaskiem. Sól stosowana jest czasem tylko do usuwania niebezpiecznego oblodzenia ze schodów, podjazdów dla wózków lub stromych wzniesień. /MW/

akcja odśnieżania miasta
Śniegu napadało już całkiem sporo, więc do odśnieżania terenów będących w stałym utrzymaniu ZUK wyjechały największe pługi.
akcja odśnieżania miasta
Ruchomy i składany pług umożliwia dokładne odśnieżanie chodników i alejek skwerów oraz parków.
akcja odśnieżania miasta
Chodniki wzdłuż ulic położonych w centrum miasta również odśnieża się przy użyciu lżejszych ciągników i mniejszych pługów.
akcja odśnieżania miasta
Odśnieżane trotuary na terenach będących w stałym utrzymaniu ZUK są od razu posypywane pisakiem.
akcja odśnieżania miasta
Do udrożnienia wąskich, parkowych alejek są wysyłane wielofunkcyjne pojazdy komunalne, które mogą odgarniać biały puch przy użyciu doczepianych z przodu szczot mechanicznych lub lemieszy.
akcja odśnieżania miasta
Pojazdy te idealnie sprawdzają się również do odśnieżania wąskich chodników wzdłuż ulic.
28.01.2014 r. - Usuwamy stare i chore drzewa w parku imienia Tadeusza Kościuszki

 Zakład Usług Komunalnych w Radomiu rozpoczął prace drwalskie w zachodniej i południowej części parku imienia Tadeusza Kościuszki. Polegają one na usunięciu najmniej wartościowych i chorych drzew, czyli zamarłych, zamierających oraz pochodzących z odrostów korzeniowych. W sumie zniknie 72 drzewa, co stanowi około 5 procent całości drzewostanu tego parku. Spośród 72 drzew przeznaczonych do usunięcia najmniejsze to lipa drobnolistna o obwodzie pnia około 10 centymetrów, zaś największy to kasztanowiec o ponad dwumetrowym obwodzie pnia (pusty w środku). Do wycinki zakwalifikowano grusze, jabłonie, wiśnie, śliwy, graby, robinie, klony i wiązy. Prawomocną zgodę na usunięcie drzew wydała radomska delegatura Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Około 20 drzew ujętych w decyzji otrzymanej od konserwatora zabytków jest już całkowicie suchych.
 Przed rozpoczęciem kompleksowej rewitalizacji parku imienia Tadeusza Kościuszki planowano usunięcie około 200 drzew. Silny sprzeciw społeczności doprowadził do wycinki tylko około 50 drzew, co wpłynęło negatywnie na efekt rewitalizacji zieleni. W trakcie inwestycji nasadzono tam wiele szlachetnych gatunków drzew, krzewów i bylin. Z powodu nadmiernego zacienienia dolnych partii parku, które wynosi około 90 procent, jest zaburzona ich prawidłowa wegetacja. W niektórych obszarach nie występują nawet trawniki. Maksymalny stopień zacienienia parków miejskich powinien wynosić około 70 procent.
 Planujemy wykonać rozpoczęte prace drwalskie w parku imienia Tadeusza Kościuszki w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Termin ich zakończenia zależy w dużej mierze od pogody. W poniedziałek musieliśmy na przykład skierować wszystkich pracowników Działu Zieleni do odśnieżania i posypywania utrzymywanych przez nas terenów.
 Miejsca, gdzie dokonuje się wycinki drzew, są dokładnie odgradzane taśmą ostrzegawczą, lecz nie wszyscy ludzie stosują się do znaków i poleceń naszych pilarzy. Dlatego apelujemy o nie przechodzenie pod rozwiniętymi taśmami i omijanie alejek, koło których trwa wycinka.
 Ponadto w parku imienia Tadeusza Kościuszki 9 drzew zostanie poddanych cięciom pielęgnacyjnym. Ich stan zdrowotny nie jest najlepszy, ale na razie nie kwalifikują się do usunięcia. Mamy nadzieję, że odżyją na wiosnę. /MW/

wycinka drzew w Parku Kościuszki
Tak wyglądają pnie niektórych drzew przeznaczonych o usunięcia w parku imienia Tadeusza Kościuszki.
wycinka drzew w Parku Kościuszki
W poniedziałek pilarze Zakładu Usług Komunalnych w Radomiu przystąpili do usuwania starych i chorych drzew w zachodniej oraz południowej części parku imienia Tadeusza Kościuszki. Ścięty modrzew w pobliżu zabytkowej altany był całkowicie suchy i zaczynał już gnić.
wycinka drzew w Parku Kościuszki
Teren po wycince drzew jest od razu porządkowany.
27.01.2014 r. - Rozpaliliśmy koksowniki koło przystanków autobusowych
koksownik na ulicy

 Zakład Usług Komunalnych ustawił 6 koksowników przy najbardziej uczęszczanych przystankach autobusowych w kilku punktach Radomia. Kosze, przy których można stanąć i się trochę ogrzać, pojawiły się w sobotę (25 stycznia) i postoją dotąd, aż zelżeje mróz na dworze. Według prognoz synoptyków, ociepli się już w najbliższy czwartek.
 Koksowniki stoją przy następujących przystankach:
- Struga / 25 Czerwca (koło sklepu "Witamina");
- Malczewskiego / Kelles-Krauza (koło placu Żołnierzy 72 Pułku Piechoty);
- Lekarska / Szpital;
- Okulickiego / Rondo;
- Traugutta / Dworzec PKP;
- Józefów / Szpital


 Opał w nich uzupełniamy dwa razy na dobę. Na wniosek mieszkańców staramy się nie ustawiać ich w pobliżu zamieszkiwanych budynków, w trakcie rozpalania koksu i węgla unosi się bowiem trochę dymu. /MW/

21.01.2014 r. - Usuwamy niebezpieczne oblodzenie z alejek i chodników
zwalczanie gołoledzi

 We wtorek (21 stycznia) większość naszych pracowników i sprzętów jest zadysponowana do usuwania niebezpiecznego oblodzenia z nawierzchni alejek, chodników oraz placów, które znajdują się w stałym utrzymaniu Zakładu Usług Komunalnych.
 W sumie odpowiadamy zimą za posypywanie nawierzchni ciągów pieszych w 8 parkach, 16 skwerach i wzdłuż blisko 30 ulic w ścisłym centrum miasta. We wtorek pierwsze pojazdy z załadowanym piaskiem wyjechały z terenu naszej bazy przy ulicy Suchej przed godziną 6. Nieustannie wracają i dowożą piasek ekipom pracującym w terenie. Do jego transportu wykorzystujemy zarówno ciągniki, jak i samochody dostawcze ze skrzyniami ładunkowymi. Usuwanie śliskości z chodników nie jest łatwe, ponieważ praktycznie nieustannie pada niewielki deszcz, który przy ujemnej temperaturze szybko tworzy cienką warstwę lodu na niedawno rozsypanym piachu.
 Zakład Usług Komunalnych zajmuje się stałym utrzymaniem tylko części chodników, obok których znajdują się wydzielone miejsca parkingowe, objęte strefą płatnego parkowania niestrzeżonego. Trotuary są posypywane przez nas w przypadku, gdy nie przylegają do nich bezpośrednio prywatne nieruchomości. Taka sytuacja ma miejsce między innymi na ulicy Stańczyka.
 W poniedziałek (20 stycznia) nasi pracownicy przystąpili do posypywania chodników przed godziną 6. Ostatnia ekipa wróciła do bazy około godziny 18. /MW/
 

zwalczanie gołoledzi
..
zwalczanie gołoledzi
...
zwalczanie gołoledzi
..

20.01.2014 r. - Przebudowa schodów przy ulicy Koszarowej

 Zakład Usług Komunalnych przebudował schody przy ul. Koszarowej, które prowadzą na plac Żołnierzy 72 Pułku Piechoty od strony ul. Warzywnej. Nowe stopnie powstały praktycznie od podstaw. Zbudowano też podjazd dla wózków, o który zabiegali przedstawiciele inicjatywy "Wózkiem po Radomiu".
 Z przebudową zniszczonych schodów i budową podjazdu dla wózków wstrzymaliśmy się do zakończenia modernizacji ul. Koszarowej. W zakresie tej inwestycji, nadzorowanej przez Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji, była również budowa chodnika graniczącego ze stopniami prowadzącymi na alejkę przecinającą plac Żołnierzy 72 Pułku Piechoty. Schody i podjazd są układane na podbudowie piaskowo-cementowej z gotowych, betonowych prefabrykatów, więc pogoda nie ma wpływu na jakość wykonania robót.
 Przy okazji dokonaliśmy remontu mniejszych schodków, znajdujących się kilkadziesiąt metrów dalej, naprzeciwko kamienic przy ul. Koszarowej. Stopnie w tym miejscu prowadzą na alejkę, po której chodzi mało osób, dlatego nie dobudowaliśmy na nich podjazdu.   /MW/

remont schodów na skwerze Koszarowa
Tak wyglądały przed rozpoczęciem przebudowy schody przy ul. Koszarowej, które prowadzą na plac Żołnierzy 72 Pułku Piechoty od strony ul. Warzywnej.
remont schodów na skwerze Koszarowa
W czwartek (16 stycznia) pracownicy ZUK rozpoczęli przebudowę zniszczonych schodów przy ul. Koszarowej, które prowadzą na plac Żołnierzy 72 Pułku Piechoty od strony ul. Warzywnej.
remont schodów na skwerze Koszarowa
Oprócz nowych stopni powstał podjazd dla wózków.
15.01.2014 r. - Trwa demontaż ozdób świąteczno-noworocznych

 Pracownicy Zakładu Usług Komunalnych przystąpili do demontażu dekoracji świąteczno-noworocznych z radomskich ulic, skwerów i placów. Wszystkie, świetlne ozdoby, znikną do 2 lutego. Dłużej postoją tylko żywe choinki, osadzone w specjalnych rurach, ale do 2 lutego odłączymy i zdejmiemy z nich lampki.
 W pierwszej kolejności przystąpiliśmy do demontażu 10 szt. tzw. przewieszek znad ulic Żeromskiego, Moniuszki, Niedziałkowskiego i Traugutta. Następnie będziemy zdejmować 150 szt. tzw. przywieszek z latarń i demontować 3 szt. świetlnych figur (Mikołaj w saniach z reniferami, fontanna i anioł). Na końcu odłączymy od zasilania lampki rozwieszone na koronach drzew i zdejmiemy je z choinek ustawionych na wyspach centralnych rond, placach i skwerach. Same choinki, ustawione w tych miejscach, postoją nieco dłużej. Są one zamontowane w rurach osadzonych głęboko w ziemi, dzięki czemu mają stały dostęp do wilgoci i będą mogły jeszcze przez pewien czas utrzymywać intensywny, zielony kolor igliwia.
 Wszystkie elementy dekoracji świąteczno-noworocznych są zdejmowane, przewożone i składowane w magazynach ZUK przy ul. Suchej, gdzie dokonujemy również ich napraw przed kolejnym sezonem. /MW/

demontaż dekoracji świątecznych
W środę (15 stycznia) pracownicy ZUK demontowali tzw. przewieszki znad ulic Żeromskiego, Moniuszki, Niedziałkowskiego i Traugutta. Pierwszym krokiem jest odłączenie ozdób świetlnych od zasilania.
demontaż dekoracji świątecznych
Do zdejmowania tzw. przewieszek znad ulic jest potrzebna zwyżka. Demontaż jednej sztuki tego typu dekoracji zajmuje nie więcej niż kwadrans.
demontaż dekoracji świątecznych
Wszystkie elementy dekoracji świąteczno-noworocznych są zdejmowane, przewożone i składowane w magazynach ZUK przy ul. Suchej, gdzie dokonujemy również ich napraw przed kolejnym sezonem.
13.01.2014 r. - Wandale uszkodzili świeżo zalany betonem podjazd dla wózków

 W piątek (10 stycznia) pracownicy Zakładu Usług Komunalnych wykonali poręcz oraz podjazd dla wózków na schodach znajdujących się na deptaku między ulicą Waryńskiego a skwerem u zbiegu ulic Beliny - Prażmowskiego i Traugutta (obok dawnej hali "Radoskóru"). Niestety, nowym elementem ułatwiający poruszanie się z dziecięcymi wózkami szybko zainteresowali się wandale, którzy prawdopodobnie nocą z piątku na sobotę zerwali rozwiniętą dookoła biało-czerwoną taśmę ostrzegawczą i odcisnęli głęboko podeszwy butów w świeżo zalanym betonie. Postaramy się zatrzeć zaprawą powstałe wgłębienia, lecz musimy poczekać na lepszą pogodę. Tego typu roboty wykonuje się bowiem, gdy jest sucho i nie ma mrozu.
Podjazd dla wózków oraz metalowa barierka na środku schodów zostały wykonane na prośbę przedstawicieli inicjatywy "Wózkiem po Radomiu" oraz okolicznych mieszkańców. Dotychczas osoby z wózkami dziecięcymi musiały omijać stopnie i korzystać z trawnika obok. Z uwagi na fakt, że stopnie te są dość strome i korzysta z nich na co dzień sporo osób, rozpatrzyliśmy pozytywnie przekazane nam sugestie.
W tym roku postaramy się przebudować schody i dobudować podjazdy dla wózków jeszcze w kilku innych punktach miasta, które są w naszym stałym utrzymaniu. W pierwszej kolejności planujemy wykonać od podstaw stopnie i podjazd dla wózków, które prowadzą z ulicy Koszarowej (od strony ul. Tybla) na plac Żołnierzy 72 Pułku Piechoty. Schody w tym miejscu są już mocno zniszczone i nie posiadają żadnych ułatwień dla osób z wózkami. /MW/

dewastacja podjazdu dla wózków
Pracownicy Zakładu Usług Komunalnych wykonali poręcz oraz podjazd dla wózków na schodach znajdujących się na deptaku między ulicą Waryńskiego a skwerem u zbiegu ulic Beliny - Prażmowskiego i Traugutta (obok dawnej hali "Radoskóru").
dewastacja podjazdu dla wózków
Podjazdem dla wózków szybko zainteresowali się wandale, którzy prawdopodobnie nocą z piątku na sobotę (10-11 stycznia) zerwali rozwiniętą dookoła biało-czerwoną taśmę ostrzegawczą i odcisnęli głęboko podeszwy butów w świeżo zalanym betonie.
dewastacja podjazdu dla wózków
Powstałe wgłębienia zostaną zatarte zaprawą. Roboty te będzie można wykonać, gdy zrobi się sucho i nie będzie mrozu.
13.01.2014 r. - Odśnieżamy i posypujemy piaskiem chodniki.

 Niewielkie opady śniegu i przymrozek w nocy z niedzieli na poniedziałek (12-13 stycznia), sprawiły, że chodniki oraz stopnie schodów w wielu miejscach stały się bardzo śliskie. W poniedziałek, od wczesnych godzin rannych, pracownicy Zakładu Usług Komunalnych zajmowali się odśnieżaniem i posypywaniem piaskiem ciągów pieszych znajdujących się na terenach będących w naszym stałym utrzymaniu.
W pierwszej kolejności na najbardziej uczęszczane chodniki w centrum miasta i alejki w parkach oraz skwerach wyjechały miniładowarki z doczepionymi z przodu szczotkami obrotowymi. Pod niewielką warstwą białego puchu zalegał lód, więc nawierzchnie najbardziej uczęszczanych trotuarów trzeba również posypać piaskiem. Priorytetem dla nas są zawsze schody, na których występuje największe ryzyko poślizgnięcia się i groźnego upadku. Dlatego ekipy z załadowanym piaskiem na samochodach na początku odśnieżają i posypują stopnie, podjazdy dla wózków oraz strome chodniki.
Najbardziej ślisko było na asfaltowych alejkach przecinających skwer położony między ulicami Wernera, Malczewskiego i Koszarową. Po mechanicznym odśnieżeniu posypaliśmy tam praktycznie wszystkie alejki. Do usuwania śliskości z nawierzchni chodników, alejek, schodów i podjazdów dla wózków używamy wyłącznie piasku. /MW/

odśnieżanie po nocnych opadach
W poniedziałek rano na chodniki i alejki będące w naszym stałym utrzymaniu wyjechały w pierwszej kolejności miniładowarki ze szczotami obrotowymi.
odśnieżanie po nocnych opadach
Priorytetem dla nas są schody, na których występuje największe ryzyko poślizgnięcia się i groźnego upadku..
odśnieżanie po nocnych opadach
Jedna z ekip ZUK posypywała schody, podjazdy dla wózków i strome chodniki w parku na osiedlu Południe.
odśnieżanie po nocnych opadach
Po mechanicznym odśnieżeniu trzeba było posypać piaskiem główne trotuary przecinające skwer u zbiegu ulic Beliny - Prażmowskiego i Traugutta.
odśnieżanie po nocnych opadach
Następnie ta sama ekipa przystąpiła do posypywania schodów i alejek na skwerze położonym między ulicami Wernera, Malczewskiego i Koszarową.
odśnieżanie po nocnych opadach
Do usuwania śliskości z nawierzchni chodników, alejek, schodów i podjazdów dla wózków używamy wyłącznie piasku.
10.01.2014 r. - Kończymy cięcia pielęgnacyjne drzew i krzewów na kilku osiedlach

 Ekipy "zieleni" Zakładu Usług Komunalnych kończą zlecone przez Urząd Miejski zadanie, polegające na wykonaniu, w zależności od potrzeb, cięć pielęgnacyjnych lub wycinki drzew oraz krzewów znajdujących się w 55 miejscach na terenie całego Radomia. Zdecydowana większość drzew wymaga tylko usunięcia odrostów, a krzewy formowania. W najbliższym czasie naszych pracowników z pilarkami i sekatorami będzie można jeszcze spotkać m.in. w Śródmieściu i na osiedlu XV-lecia. Zakończyli już pielęgnacje zieleni na Obozisku i Plantach.
Zlecone nam zadanie obejmuje tereny gminne, które są poza stałym utrzymaniem ZUK. Nasza ingerencja polega głównie na usunięciu zbędnych odrostów oraz suchych gałęzi z koron drzew znajdujących się tuż przy blokach. Dzięki prześwietleniu ich koron do wielu mieszkań w sąsiednich budynkach będzie docierało więcej światła dziennego. O wykonanie tych prace postulowali właśnie mieszkańcy.
W czwartek i piątek (9-10 stycznia) obcinaliśmy zbędne odrosty oraz suche gałęzie z koron wielu drzew rosnących między blokami przy ul. Filtrowej. W piątek także usuwaliśmy dwie topole rosnące tuż koło bloków i domów jednorodzinnych przy ul. Obrońców. Zbędne odrosty na drzewach udaje się usunąć z ziemi przy użyciu pilarki teleskopowej, natomiast cięcia koron muszą odbywać się już z kosza 18-metrowej zwyżki. W przypadku niższych drzew wykorzystujemy również niższy podnośnik, doczepiany do pojazdów wielofunkcyjnych.
Obcięte gałęzie są składowane na pryzmy, a następnie zrębkowane przez drugą ekipę "zieleni". Ze względu na wiele prac, rębak nie zawsze może równocześnie pracować w miejscu wykonywanej właśnie pielęgnacji roślin, dlatego niekiedy gałęzie usuwane są po kilku dniach. Tradycyjny wywóz całych gałęzi jest bowiem mało efektywny i generowałby dodatkowe koszty. Wszystkie ślady po dokonanych cięciach na drzewach oraz krzewach są od razu malowane brązowej barwy funabenem, czyli maścią ogrodniczą, która zabezpiecza rany przed wnikaniem szkodliwych grzybów rozkładających drewno i przyspiesza proces zabliźniania się ran.
W piątek jedną z ekip "zieleni" można było spotkać również w parku Obozisku, w części położonej od strony ul. Parkowej. Kończyliśmy wywozić stamtąd suche liście. /MW/

pielęgnacyjne cięcia drzew
Wykonywane przez nas zadanie na zlecenie Urzędu Miejskiego polega głównie na usuwaniu odrostów z drzew rosnących w pobliżu bloków.
pielęgnacyjne cięcia drzew
W piątek obcinaliśmy odrosty na drzewach rosnących między blokami przy ul. Filtrowej..
pielęgnacyjne cięcia drzew
Sporo zbędnych gałęzi usuwa się z ziemi przy użyciu pilarki teleskopowej.
pielęgnacyjne cięcia drzew
Wszystkie ślady po dokonanych cięciach na drzewach oraz krzewach są malowane maścią ogrodniczą, która zabezpiecza rany przed wnikaniem szkodliwych grzybów i przyspiesza proces zabliźniania się ran.
pielęgnacyjne cięcia drzew
W piątek także usuwaliśmy dwie topole rosnące tuż koło bloków i domów jednorodzinnych przy ul. Obrońców.
pielęgnacyjne cięcia drzew
W piątek jedną z ekip "zieleni" można było spotkać również w parku Obozisku, w części położonej od strony ul. Parkowej. Kończyliśmy wywozić stamtąd suche liście.
09.01.2014 r. - Interwencyjne sprzątanie i koszenie na Starym Mieście

 Utrzymująca się wciąż wiosenna pogoda tej zimy sprzyja ekipom sekcji sprzątania Zakładu Usług Komunalnych. Z prognoz synoptyków wynika, że na śnieg prawdopodobnie przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, więc przystąpiliśmy do interwencyjnego porządkowania działek gminnych na zlecenie Urzędu Miejskiego.
W środę i czwartek (8-9 stycznia) zajęliśmy się sprzątaniem niezabudowanego terenu między ulicami Bednarską a Plac Stare Miasto. Po ilości zebranych odpadów, głównie komunalnych, można wnioskować, że miejsce to było traktowane przez wiele osób jak nielegalne wysypisko. W sumie wywieźliśmy stamtąd blisko tonę zebranych śmieci, część z nich znajdowała się w prawdopodobnie specjalnie wykopanych dołach!
Uprzątnięta działka była mocno zachwaszczona, więc przy okazji wycięliśmy samosiewy krzewów i skosiliśmy wysoką trawę. Jeśli w najbliższych dniach nadal nie będzie dużych mrozów i nie spadnie śnieg, to zajmiemy się interwencyjnie kolejnymi terenami miejskimi, które wymagają wykonania podobnego zakresu prac porządkowych.

sprzątanie interwencyjne
..
sprzątanie interwencyjne
...
sprzątanie interwencyjne
..
02.01.2014 r. - Sprzątaliśmy, zmieniliśmy wygląd parków i rond oraz pomagaliśmy w organizacji Air Show, czyli podsumowujemy rok 2013.

 Przełom starego i nowego roku to świetna okazja do podsumowania minionych dwunastu miesięcy naszej działalności dla Radomia i jego mieszkańców. Dokonaliśmy przeglądu najważniejszych prac, które udało się nam wykonać dla miasta w minionym roku w ramach naszej statutowej działalności. Przypominamy zatem w skrócie to, co wydarzyło się w kwestii utrzymania powierzonych nam terenów gminnych, czyli przede wszystkim parków, skwerów i rond znajdujących się na przecięciu najważniejszych arterii.
 Przełom stycznia i lutego obfitował w częste i chwilami bardzo intensywne opady śniegu. Pojazdy z doczepionymi pługami oraz szczotami mechanicznymi wyjeżdżały z naszej bazy zaraz po ustaniu śnieżyc i pracowały nieustannie dotąd, aż udrożniono wszystkie chodniki w centrum miasta. Momentami białego puchu było już tak dużo, że musieliśmy zbierać go na pryzmy, ładować na przyczepy i wywozić na peryferie miasta. Pod koniec marca wzbogaciliśmy się o nową maszynę do prac komunalnych. Jest to niewielki pojazd marki Husqvarna, który może być wykorzystywany jako kosiarka, pług czy zamiatarka do trudnodostępnych terenów miejskich. Maszyna została zakupiona przez nas z myślą o koszeniu skwerów i parków, dlatego można było ją tam spotykać praktycznie cały rok.

podsumowanie roku 2013
..
podsumowanie roku 2013
..
podsumowanie roku 2013
..

 Wiosną obszar obsługiwanych przez nas terenów zielonych powiększył się o kilka kolejnych rond. Zajęliśmy się zmianą wyglądu wysp centralnych rond imienia: Narodowych Sił Zbrojnych („warszawskie”), Jana Łaskiego („kieleckie”), ks. Jerzego Popiełuszki („kozienickie”), Matki Boskiej Fatimskiej („rzeszowskie”), Romana Dmowskiego (Ustronie), Stanisława Mikołajczyka (koło dworca PKS) oraz ks. Romana Kotlarza (koło Starego Ogrodu). Największego wkładu pracy wymagała duża wyspa centralna reprezentacyjnego skrzyżowania krajowej „siódemki” z krajową „dziewiątką”, czyli skrzyżowanie ulic Czarnieckiego, Warszawskiej i Żółkiewskiego. Tam urządziliśmy zieleń dosłownie od podstaw, odtwarzając trawnik i wykonując poziome oraz pionowe kompozycje dekoracji kwiatowych.
 Kwiecień był miesiącem szczególnie wzmożonych prac, obsługiwane przez nas tereny należało bowiem odpowiednio uprzątnąć po odejściu srogiej i dość długiej zimy. Na ulicach i placach w ścisłym centrum miasta rozpoczęliśmy ustawiać gazony do urządzania wiosennych dekoracji roślinnych, a place zabaw opanowały… miniładowarki, gdyż w tym okresie trzeba wymieniać tam piasek. Sporo pracy na placach zabaw mieliśmy przez cały rok – ZUK zajmuje się bowiem stałym utrzymaniem we właściwym stanie (sprzątaniem, naprawami) 49 takich obiektów, znajdujących się na terenach gminnych w różnych dzielnicach Radomia.

podsumowanie roku 2013
..
podsumowanie roku 2013
..
podsumowanie roku 2013
..

 W maju przyszedł czas na koszenie utrzymywanych przez nas zieleńców. W tym miesiącu trawa rośnie bardzo szybko, więc nasze wszystkie kosiarki przemieszczały się codziennie z miejsca na miejsce. Znów niezwykle pomocne i efektywne do przycinania trawników okazały się kosiarki doczepiane do miniładowarek, lecz i one nie dojadą wszędzie, trudnodostępne miejsca wokół drzew czy latarni trzeba było kosić przy użyciu kos spalinowych. Maj był również miesiącem sporych zmian na rondach imienia Narodowych Sił Zbrojnych oraz Stanisława Mikołajczyka – stanęły tam spore kwietniki kaskadowe. Postanowiliśmy bowiem stworzyć pionowe kompozycje dekoracji kwiatowych na wyspach centralnych tych skrzyżowań, dzięki czemu ronda te zaczęły się niezwykle pozytywnie wyróżniać spośród innych w kraju. W trakcie montażu stelaży trafialiśmy na niespodzianki w ziemi – pod wyspą centralną ronda koło dworca PKS odkryliśmy starą jezdnię.
 W czerwcu klomby, gazony i donice znajdujące się w centrum miasta zapełniły się nowymi kwiatami. W tym okresie następuje zmiana dekoracji roślinnej z wersji wiosennej na letnią lub letnio-jesienną. Bardzo ładne kompozycje kwiatowe pojawiły się na skwerze przy liceum im. Mikołaja Kopernika, gdzie stanął pierwszy w Polsce pomnik tragicznie zmarłej Pary Prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich. W związku z budową pomnika zmieniliśmy już na stałe sposób zagospodarowania zieleni w tym miejscu. Jeszcze przed wakacjami wprowadziliśmy kolejne, nowe elementy na wyspie centralnej ronda imienia Narodowych Sił Zbrojnych. Ustawiliśmy tam siedem masztów flagowych, wokół kwietników kaskadowych urządzono rabaty kwiatowe, a na samym środku ronda pojawiły się sosny czarne i kosodrzewina. 25 czerwca pomagaliśmy w przygotowaniach do kolejnej rocznicy wydarzeń protestu robotniczego Radomskiego Czerwca '76.

podsumowanie roku 2013
..
podsumowanie roku 2013
..
podsumowanie roku 2013
..

 Na początku lipca wykonaliśmy mały, ale już niezbędny remont na skwerze położonym pomiędzy ulicami Wernera, Malczewskiego i Koszarowej (plac Żołnierzy 72 Pułku Piechoty). Uzupełniliśmy ubytki w postumencie pod pomnikiem-mauzoleum pułkownika Dionizego Czachowskiego. Przy okazji wykonaliśmy obok nowe schodki i podjazd dla wózków, z których korzysta na co dzień sporo osób. W połowie lipca na placu z nowymi fontannami u zbiegu ulic Żeromskiego i Focha ustawiliśmy 20 szt. drewnianych donic z tujami szmaragdowymi. Mało kto wie, że do ich produkcji użyliśmy drewno pozyskane w trakcie prowadzonych prac pielęgnacyjnych przede wszystkim w parku Leśniczówka. Donice o mahoniowej barwie idealnie komponują się z drewnianymi ławkami zamontowanymi na placu. Drewno jest lepszym izolatorem niż beton, więc donice zapewnią zimą roślinom odpowiednią ochronę przed przemarzaniem. Pod koniec lipca przeprowadziliśmy kompleksowe prace porządkowe w parku na Gołębiowie II. Nasi pracownicy, wspólnie z ekipami Wodociągów Miejskich, oczyścili dno i brzegi znajdujących się tam oczek wodnych. Ponadto dokonano cięć pielęgnacyjne drzew i krzewów. Odmalowaliśmy również ławki ustawione wzdłuż alejek spacerowych.

podsumowanie roku 2013
..
podsumowanie roku 2013
..
podsumowanie roku 2013
..

 Na początku sierpnia zrobiliśmy mały prezent maluchom uczęszczającym do dwóch radomskich przedszkoli. Dodatkowe domki, drabinki i huśtawka pojawiły się na terenie Publicznego Przedszkola nr 4 przy ulicy Kilińskiego 23. Dwie połączone wieże z domkami wzbogaciły również plac zabaw przed filią Publicznego Przedszkola nr 11 przy ulicy Chałubińskiego. Urządzenia co prawda nie były fabrycznie nowe, ale znajdowały się w dobrym stanie technicznym. Przewiezione elementy placu zabaw stały wcześniej obok dawnej podstawówki przy ulicy Dzierzkowskiej. W wakacje wykonaliśmy niezwykle pilny remont schodów znajdujących się w głównej alejce pomiędzy ulicami Słowackiego a Kwiatkowskiego w parku na Glinicach (obok dawnego kina Odeon). Oprócz nowych stopni powstał też podjazd dla wózków. To nie jedyna zmiana w tym miejscu - na odcinku od modernizowanych stopni do nowej drogi dojazdowej na teren pobliskiego dyskontu, stare i połamane płyty chodnikowe zstąpiliśmy betonową kostką. Sierpień był jednak miesiącem poświęconym przygotowaniom do kolejnej edycji międzynarodowych pokazów Air Show 2013. ZUK był odpowiedzialny za przygotowanie dużych parkingów miejskich dla przyjezdnych widzów oraz ich sprawną obsługę. W sumie pięć głównych parkingów, obsługiwanych przez naszych pracowników, było w stanie pomieści ok. 7 tysięcy 700 pojazdów. Gdyby okazało się, że zaczyna brakować na nich wolnych miejsc, byliśmy w każdej chwili przygotowani na uruchomienie dwóch rezerwowych dla ok. 500 samochodów. Ostatecznie nie było takiej potrzeby. Naszym zadaniem było również stworzenie bezpiecznego parkingu rowerowego w okolicy lotniska na Sadkowie. Tym razem był on zlokalizowany w pobliżu kasyna wojskowego, więc tuż obok bram wejściowych na teren lotniska, więc skorzystało z niego wielu cyklistów. Szczególnie cieszy nas fakt, że na żadnym z obsługiwanych parkingów nie wydarzył się ani jeden przykry incydent. Radom odwiedziło w trakcie dwudniowych pokazów lotniczych dziesiątki tysięcy ludzi z różnych stron świata, więc tereny miejskie musiały być regularnie sprzątane. Nasze ekipy sprzątające nieustannie zbierały śmieci z części płyty lotniska, wokół niego oraz z ulic, skwerów i parków w centrum miasta.

podsumowanie roku 2013
..
podsumowanie roku 2013
..
podsumowanie roku 2013
..

 We wrześniu zajmowaliśmy się interwencyjnie, czyli na zlecenie Urzędu Miejskiego, sprzątaniem wielu terenów gminnych, które nie są w naszym stałym utrzymaniu. Uporządkowaliśmy spory fragment działki położonej tuż przy alei spacerowej im. prof. Leszka Kołakowskiego między ulicami Struga a Miłą. W pobliżu przychodni zdrowia i targowiska wycięliśmy mnóstwo chwastów i przeprowadziliśmy cięcia pielęgnacyjne rosnących tam krzewów głogu, pod którymi poniewierało się mnóstwo śmieci. Przy okazji ustawiliśmy w pobliżu kilka betonowych koszy i naprawiliśmy ławki zniszczone przez wandali. Sporo wysiłku włożyliśmy również w uporządkowanie sporej działki gminnej u zbiegu ulic Kleberga i Zakrzewskiej na Wacynie. W sumie w zeszłym roku uprzątnęliśmy w ten sposób ponad 30 działek gminnych spoza terenów będących pod naszą stałą opieką. We wrześniu kolejne trzy ronda u zbiegu głównych tras, których utrzymaniem zajmuje się ZUK, zaczęły wyróżniać się masztami flagowymi. Nowe konstrukcje, które pełnią funkcję elementów promocyjnych miasta, stanęły na wyspach centralnych rond imienia Jana Łaskiego („kieleckie”), ks. Jerzego Popiełuszki („kozienickie”) i Matki Boskiej Fatimskiej („rzeszowskie”).
 Na początku października park na Glinicach wzbogacił się o nowe rośliny. W zamian za wycięte kruche topole i klony jesionolistne w 2012 roku, posadziliśmy tam nowe drzewa liściaste, iglaste oraz krzewy ozdobne. W sumie pojawiło się tam 8 szt, sosny czarnej, 4 szt. jodły kalifornijskiej, 5 szt. lipy szerokolistnej i 5 szt. buku pospolitego. Roślinność parku wzbogaciła się ponadto o 7 szt. dereni białej, 5 szt. leszczyny pospolitej, 8 szt. pęcherznicy kalinolistnej diablo i 5 szt. forsycji. Zmiany w roślinności można było też dostrzec przechodząc lub przejeżdżając przez centrum miasta. Na klombach, rabatach oraz w gazonach ustawionych przy głównych ulicach wymieniane były kwiaty. Letnie odmiany roślin były zastępowane gatunkami odporniejszymi na przymrozki. Na rondach, gdzie ustawiliśmy kwietniki kaskadowe, pojawiły się i są do dziś nietypowe „choinki”. Ze stelaży usunięto przekwitłe pelargonie, które przez kilka miesięcy zdobiły konstrukcje, a w ich miejsce włożono gęsto gałęzie iglaków. Pod koniec października zakończyliśmy remont czterech dużych boksów w schronisku dla bezdomnych zwierząt przy ulicy Witosa. Ekipy „zieleni” ruszyły do parków oraz skwerów z grabiami i dmuchawami do sprzątania liści. Ostatnie dni października były szczególnie pracowite, gdyż zajmowaliśmy się równocześnie porządkami na terenach nekropolii i wokół miejsc pamięci narodowej poza murami cmentarzy. W naszej gestii była również organizacja miejsc handlowych wokół nekropolii na Borkach i Firleju.

podsumowanie roku 2013
..
podsumowanie roku 2013
..
podsumowanie roku 2013
..

 W listopadzie rozpoczęliśmy wykonywać niezbędne prace pielęgnacyjnych w drzewostanie znajdującym się na terenie całego miasta, poza rejonami będącymi w naszym stałym utrzymaniu. W sumie nasi pracownicy pojawią się w 55 miejscach, gdzie dokonają - w zależności od potrzeb - wycinki lub cięć pielęgnacyjnych drzew, a także będą formować żywopłoty i krzewy. Zadanie to zostało nam zlecone przez Urząd Miejski i jest w trakcie realizacji. Na kilka dni przed 11 listopada, czyli Świętem Niepodległości, przystąpiliśmy do wywieszania flag w wielu punktach miasta. Od połowy listopada zaczęliśmy zajmować się przygotowaniem dekoracji świąteczno-noworocznych. Ekipy „zieleni” rozpoczęły przygotowywać zaniedbany drzewostan Starego Ogrodu do rozpoczęcia jego kompleksowej rewitalizacji, co spotkało się z lawiną nieuzasadnionych obaw i protestów niewielkiej grupy osób. Kompleksowa rewitalizacja rozpoczęła się i trwa również w parku Leśniczówka.
 Grudzień również poświęciliśmy na dekorowanie miasta przed Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem. Niestety, okazało się, że nie wszystkim spodobała się spora choinka udekorowana lampkami w parku na Południu. Pewnej nocy nieznani sprawcy zniszczyli prawie połowę lampek oplatających drzewo. Niestety, uszkodzono również sporo gałązek choinki. Przed świętami Bożego Narodzenia pomagaliśmy w organizacji miejskiej Wigilii na ul. Żeromskiego. Część naszych pracowników powitała Nowy Rok na placu przed gmachem Urzędu Miejskiego przy ul. Żeromskiego w służbowych kombinezonach – odpowiadaliśmy bowiem za sprzątanie placu w trakcie i po zakończeniu miejskiego Sylwestra.

podsumowanie roku 2013
..
podsumowanie roku 2013
..
podsumowanie roku 2013
..