wersja polska 
grudzień
11.12.2013 r. - Wandale zniszczyli choinkę bożonarodzeniową w parku na Południu
dewastacja choinki

 Udekorowana kolorowymi lampkami choinka najprawdopodobniej nie spodobała się wandalom przechodzącym przez park na osiedlu Południe. W nocy z wtorku na środę (10-11 grudnia) nieznani sprawcy zniszczyli prawie połowę lampek oplatających drzewo. Niestety, uszkodzono również sporo gałązek choinki.
 Bożonarodzeniową dekorację w tym parku przygotowaliśmy po raz pierwszy. O ustawienie choinki w tym miejscu zwrócili się uczniowie pobliskiego gimnazjum. Świąteczny akcent nie przetrwał jednak długo. W środę zostaliśmy powiadomieni przez mieszkańców pobliskich bloków o wyrządzonych zniszczeniach. Nasi pracownicy stwierdzili na miejscu, że nieznani sprawcy wyrwali drewniane paliki wokół młodych drzewek i zniszczyli przy ich użyciu blisko połowę lampek rozwieszonych na choince. Wandale połamali w ten sposób sporo mniejszych gałązek udekorowanego drzewa.
 W sumie z choinki trzeba było zdjąć 35 metrów lampek. Większość z nich nie nadaje się do naprawy i ponownego użycia. Koszt zakupu nowych to 210 złotych. Straty wynikające z tego chuligańskiego wybryku będą jednak wyższe, ponieważ do kosztu zakupu nowych lampek trzeba jeszcze doliczyć koszt pracy elektryków i zwyżki.
 To pierwszy taki przypadek wandalizmu ozdób świąteczno-noworocznych, więc postanowiliśmy jeszcze raz udekorować choinkę. Jeśli powtórzy się podobna sytuacja, prawdopodobnie usuniemy bożonarodzeniowy akcent z parku przy ulicy Łąkowej. Jednocześnie apelujemy do mieszkańców okolicznych bloków i domków, którzy byliby ewentualnymi świadkami tego typu chuligańskich wybryków, aby niezwłocznie powiadamiali telefonicznie o zaistniałym zdarzeniu dyżurnych Straży Miejskiej lub Policji.

dewastacja choinki
..
dewastacja choinki
...
dewastacja choinki
..

10.12.2013 r. - Świąteczne i noworoczne iluminacje zdobią centrum Radomia

 Na głównych ulicach, placach i skwerach w centrum miasta świecą się bożonarodzeniowe i noworoczne iluminacje. Świąteczny klimat widać najbardziej na ulicy Żeromskiego, gdzie zamontowaliśmy najwięcej ozdób świetlnych. W tym roku niezwykle dużo czasu zajęły nam naprawy lampek wiszących przez cały rok na koronach drzew, dlatego w niektórych miejscach można jeszcze spotkać naszych elektryków.
Na koronach drzew i ośmiu choinkach zabłysło już w sumie blisko 10 kilometrów lampek, a na latarniach, słupach oraz nad ulicami 150 sztuk ozdób wykonanych z węża świetlnego. Według nas, jak i opinii radomian, najładniej prezentuje się wysoka, rozłożysta jodła kalifornijska na środku ronda imienia księdza Romana Kotlarza (koło parku Stary Ogród).
Przy głównym deptaku miejskim, czyli ulicy Żeromskiego, ustawiliśmy trzy figury świetlne. Najmłodszym przechodniom najbardziej podoba się Mikołaj z reniferami, który stoi na placu przed gmachem Urzędu Miejskiego. Skwer przed kościołem ojców Bernardynów zdobi świetlny anioł, zaś fontannę świetlną ustawiliśmy na placu z nowymi fontannami.
W tym roku nie kupiliśmy nowych iluminacji bożonarodzeniowych. Zdajemy sobie sprawę, że dodatkowe ozdoby mogłyby pojawić się jeszcze przy kilku ulicach. Większość elementów świetlnych wykonuje się obecnie z węża LED, są one sporo droższe od tych, które wykorzystujemy dotychczas. Dekoracje niszczą się, więc niewykluczone, że będziemy musieli powoli, sukcesywnie wymieniać lub naprawiać najstarsze lampki i elementy, jeszcze w czasie sezonu.

dekoracje świąteczne
..
dekoracje świąteczne
..
dekoracje świąteczne
..
dekoracje świąteczne
..
dekoracje świąteczne
..
dekoracje świąteczne
..
dekoracje świąteczne - panorama

dekoracje świąteczne - panorama
06.12.2013 r. - Utrudnienia w ruchu związane z wycinką drzew w Starym Ogrodzie.

 W związku z ostatnim etapem prac związanych z przygotowaniem drzewostanu do rewitalizacji parku Stary Ogród, w dniu 9 grudnia (poniedziałek) od około godziny 8 do 14 będą występować chwilowe utrudnienia w ruchu kołowym na ulicy Mireckiego.
 W tym czasie pracownicy Zakładu Usług Komunalnych będą ścinali stare i chore drzewa, których korony znajdują się nad jezdnią. Tego etapu wycinki nie da się wykonać bez chwilowego zamykania odcinków ulicy Mireckiego dla ruchu kołowego. Prace zostaną przeprowadzone pod nadzorem policjantów drogówki. Funkcjonariusze będą wychodzili na jezdnię i chwilowo wstrzymywali ruch pojazdów.
Apelujemy do kierowców, aby w miarę możliwości omijali ulicę Mireckiego w trakcie wycinki drzew i wybierali alternatywne trasy. Jednocześnie przepraszamy za utrudnienia.

utrudnienia w ruchu związane z wycinką drzew
W poniedziałek (9 XII 2013 r.) Pracownicy Zakładu Usług Komunalnych będą ścinali stare i chore drzewa, których korony znajdują się nad jezdnią ul. Mireckiego.
03.12.2013 r. - Przygotowujemy bożonarodzeniowe dekoracje i sprzątamy

 Jeszcze jedna, żywa choinka, opleciona kolorowymi lampkami, będzie stanowiła świąteczną dekorację Radomia. Ostatnie drzewko ustawiliśmy we wtorek w pobliżu dworca PKP. Większość miejskich iluminacji bożonarodzeniowych jest gotowych, więc powoli przystępujemy do ich włączania. Ponadto prowadzimy przedświąteczne porządki w Śródmieściu.
 Początkowo planowaliśmy ustawić sześć żywych choinek na wyspach centralnych głównych rond i placach w Śródmieściu oraz w parku na Południu. Na wniosek radomian postanowiliśmy udekorować jeszcze jedno miejsce, gdzie codziennie przewija się mnóstwo ludzi, w tym wielu przyjezdnych. Ostatnie z drzewek stanęło u zbiegu ulic Traugutta i Poniatowskiego, naprzeciwko dworca PKP. Lada dzień kilkumetrowa i rozłożysta choinka zostanie przyozdobiona kolorowymi lampkami.
Zainstalowaliśmy na latarniach już wszystkie elementy dekoracyjne z węża świetlnego i powoli zaczynamy podłączać je do zasilania. Do końca bieżącego tygodnia będą gotowe również wszystkie trzy figury świetlne przy ulicy Żeromskiego. Mikołaj z reniferami już stoi przed gmachem Urzędu Miejskiego.
Najwięcej czasu zajmuje naszym pracownikom przygotowanie przezroczystych lampek, które wiszą na koronach drzew przez cały rok. W sumie zabłyśnie ich 10 kilometrów, z czego, w trakcie przeglądu instalacji, do wtorku naprawy wymagało aż 2 kilometry przewodów. Tylko na dębie wolności przed budynkiem Resursy Obywatelskiej było zepsute około 200 metrów lampek.
Ekipy "zieleni" nieustannie zajmują się przygotowaniem drzewostanu w parku Stary Ogród do kompleksowej rewitalizacji tego miejsca. Pracownicy ZUK, odpowiedzialni na co dzień za utrzymanie czystości ulic i placów w centrum miasta, porządkują okolice wyłączonego z użytkowania budynku u zbiegu ulic Reja i Wolność.

interwencja, choinki, i dekoracje świąteczne
Pracownicy sekcji sprzątania porządkują teren wokół wyłączonego z użytku budynku u zbiegu ulic Reja
i Wolność.
interwencja, choinki, i dekoracje świąteczne
Wycięte zostały tam samosiejki krzaków i drzew, pod którymi zalegało sporo różnych śmieci..
interwencja, choinki, i dekoracje świąteczne
We wtorek ustawiliśmy ostatnią choinkę bożonarodzeniową u zbiegu ulic Traugutta
i Poniatowskiego, naprzeciwko dworca PKP.
interwencja, choinki, i dekoracje świąteczne
Do ustawienia kilkumetrowego drzewka w przygotowanej rurze był potrzebny dźwig. Lada dzień na tej choince też zabłysną kolorowe lampki.
interwencja, choinki, i dekoracje świąteczne
We wtorek naprawialiśmy lampki rozwieszone na dębie wolności przed budynkiem Resursy Obywatelskiej przy ulicy Malczewskiego..
interwencja, choinki, i dekoracje świąteczne
Tylko na tym drzewie było zepsute 200 metrów lampek. Pracownicy zdejmują uszkodzone przewody
i naprawiają na terenie bazy technicznej ZUK.