wersja polska 
wrzesień
30.09.2013 r. - Interwencyjne porządki na Wacynie

 Od kilku dni pracownicy Zakładu Usług Komunalnych sprzątają sporą działkę gminną u zbiegu ulic Kleberga i Zakrzewskiej na Wacynie. Przed przystąpieniem do zbierania odpadów musieli wykosić wysoką trawę i przyciąć gałęzie krzewów rosnących przy stacji transformatorowej. Teren ten nie jest w naszym stałym utrzymaniu, zajmujemy się nim wyłącznie interwencyjnie, czyli na prośbę mieszkańców osiedla. Wszystkie śmieci i obcięte gałęzie powinny zniknąć z opisywanego miejsca w połowie bieżącego tygodnia.


interwencja na Wacynie
..
interwencja na Wacynie
..
interwencja na Wacynie
..
23.09.2013 r. - Koniec prac przy alei imienia profesora Leszka Kołakowskiego

 Pracownicy Zakładu Usług Komunalnych w Radomiu zakończyli prace pielęgnacyjne i porządkowe przy Potoku Północnym na odcinku alei spacerowej im. profesora Leszka Kołakowskiego, między ulicami Struga a Miłą. Wykoszone zostały chwasty i trawa, a krzewy głogu wycięte. Ponadto ustawiliśmy betonowe kosze obok ławek znajdujących się tuż przy deptaku, między ulicą Struga a mostkiem na wysokości kościoła. Nasi pracownicy uzupełnili również uszkodzone deski w ławkach. Na wniosek Straży Miejskiej zamontujemy w tym miejscu kilka tablic zabraniających podrzucanie odpadów.


w parku na Plantach
..
w parku na Plantach
..
w parku na Plantach
..
06.09.2013 r. - Stawiamy maszty z flagami na kolejnych rondach.
 Następne trzy ronda u zbiegu głównych tras, których utrzymaniem zajmuje się Zakład Usług Komunalnych, będą wyróżniać się ciekawą dekoracją roślinną i masztami z flagami. Nowe konstrukcje, które pełnią funkcję elementów promocyjnych miasta, stoją już na wyspie centralnej ronda imienia Jana Łaskiego (często zwanego kieleckim) u zbiegu ulic Kieleckiej, Maratońskiej i NSZZ Solidarność.
  Pierwsze siedem masztów ustawiliśmy w połowie tego roku na największym i zarazem najbardziej ruchliwym rondzie imienia Narodowych Sił Zbrojnych (potocznie zwane warszawskim) u zbiegu ulic Warszawskiej, Czarnieckiego i Żółkiewskiego. Nieprzypadkowo pojawiło się tam ich siedem - rondo znajduje się bowiem na krajowej "siódemce".
  Maszty z flagami na rondzie Narodowych Sił Zbrojnych stały się rozpoznawalnym elementem Radomia, dlatego niedawno zapadła decyzja o usytuowaniu podobnych konstrukcji na wyspach następnych skrzyżowań głównych szlaków komunikacyjnych. W sumie na środku rond: imienia Jana Łaskiego (kieleckie), księdza Jerzego Popiełuszki (kozienickie) i Matki Boskiej Fatimskiej (rzeszowskie) stanie dziewięć masztów. Ze względu na wielkość wysp centralnych tych skrzyżowań, zdecydowaliśmy o umieszczeniu na nich trzech siedmiometrowych masztów, czyli niższych o trzy metry niż na rondzie NSZ. Ponadto nie są one rozmieszczone wokół rond, tylko przecinają w poprzek wyspy skrzyżowań.
  Zakupione konstrukcje zostały wyprodukowane z lekkich materiałów o podwyższonej sprężystości i są mocno przykręcane do sporych, betonowych fundamentów, wykonanych przez naszych pracowników. Na masztach tych będą zawieszane flagi państwowe, miejskie o kolorystyce i wzorze zgodnym ze strategią marki Radomia oraz promujące ważne wydarzenia. W sierpniu na rondzie Narodowych Sił Zbrojnych umieściliśmy flagi zachęcające do obejrzenia kolejnej edycji międzynarodowych pokazów lotniczych Air Show 2013.
maszty na rondach
..
maszty na rondach
..
maszty na rondach
..
maszty na rondach
..
maszty na rondach
..
maszty na rondach
..
05.09.2013 r. - Prace pielęgnacyjne i porządkowe przy Potoku Północnym
 Rozpoczęliśmy prace pielęgnacyjne i porządkowe na odcinku alei spacerowej imienia profesora Leszka Kołakowskiego, między ulicami Struga a Miłą. Teren ten co prawda nie jest w stałym utrzymaniu Zakładu Usług Komunalnych, ale zajęliśmy się nim interwencyjnie, na prośbę mieszkańców okolicznych bloków. Krzaki na wysokości przychodni zdrowia upodobali sobie bowiem amatorzy mocnych trunków, często zostawiając po sobie mnóstwo butelek. Ponadto gałęzie i wysokie chwasty zaczęły wyrastać na chodnik.
  W pierwszej kolejności nasi pracownicy Działu Zieleni przystąpili do wykaszania chwastów i trawy, umożliwiając pilarzom dostęp do rosnących między deptakiem a przychodnią krzewów głogu. Śmieci są od razu sprzątane i wywożone, zaś obcięte gałęzie składowane na pryzmy i lada dzień zostaną skruszone na tak zwane zrębki, które wykorzystujemy później do obsypywania roślin iglastych w gazonach lub klombach.
  Do zanieczyszczenia tego terenu przyczynili się prawdopodobnie również niektórzy handlarze. Pod przycinanymi krzewami znajduje się bowiem sporo połamanych skrzynek czy kartonów. Planujemy zamontować w tym miejscu kilka tablic zabraniających podrzucanie odpadów. Ponadto ustawimy betonowe kosze obok ławek znajdujących się tuż przy deptaku, między ulicą Struga a mostkiem na wysokości kościoła.
w parku na Plantach
..
w parku na Plantach
..
w parku na Plantach
..
w parku na Plantach
..
w parku na Plantach
..
w parku na Plantach
..
04.09.2013 r. - Zamiatarki sprzątają alejki i ulice
 Pierwsze oznaki zbliżającej się jesieni widać już powoli na ulicach i w parkach. Suche liście z terenów zielonych zgrabiamy i wywozimy. Natomiast do usuwania drobnych nieczystości z utwardzonych alejek oraz ulic używamy zamiatarek mechanicznych. Zakład Usług Komunalnych dysponuje w sumie trzema takimi urządzeniami, z czego najmniejsze wysyłamy niemalże codziennie do utrzymania porządku w ścisłym centrum miasta.
  Niewielki, żółty pojazd produkcji firmy Karcher najczęściej pracuje na ulicy Żeromskiego. Zamontowane z przodu trzy spore szczoty i dysza ssąca umożliwiają zbieranie niewielkich nieczystości z trudno dostępnych miejsc, na przykład wokół gazonów z kwiatami czy tujami. Maszyny tej używamy również do czyszczenia nawierzchni głównej alei w parku imienia Tadeusza Kościuszki. Pojazd może zebrać 300 kilogramów śmieci. Zbiornik zapełnia się po kilku godzinach pracy.
  Dwie zdecydowanie większe zamiatarki wysyłane są na pozostałe ulice w centrum, będące w naszym stałym utrzymaniu. Najwięcej pracy mają one wczesną wiosną, gdy trzeba usunąć piasek używany zimą do posypywania nawierzchni dróg i placów. Najmniejsza zamiatarka zajmuje się wówczas chodnikami obok jezdni.
w parku na Plantach
..
w parku na Plantach
..
w parku na Plantach
..
03.09.2013 r. - Malujemy ławki na skwerach i w parkach
 Jesienią parki i skwery odwiedza sporo osób szukających chwili odpoczynku w zaciszu zieleni. Postanowiliśmy zatem jeszcze w tym roku odmalować część ławek znajdujących się przy alejkach spacerowych. W poniedziałek (2 września) naszych pracowników z pędzlami i farbą można było spotkać na terenie skweru przy Placu Jagiellońskim.
  Przed nałożeniem nowej farby wszystkie deski i metalowe konstrukcje siedzisk są dokładnie oczyszczane. Przy okazji wymieniamy również połamane deski lub uzupełniamy ich braki. Na świeżo pomalowanych oparciach ławek zawsze zostawiamy kartki z informacją ostrzegającą spacerowiczów, aby tymczasowo nie korzystali z tych siedzisk.
  Jeśli tylko nie będzie padał deszcz, to nasi pracownicy jeszcze w tym tygodniu dokończą malowanie ławek w parku na Plantach. Ich odświeżanie rozpoczęliśmy tam kilka tygodni temu, lecz musieliśmy wstrzymać ze względu na przygotowania centrum miasta i parkingów do międzynarodowych pokazów lotniczych Air Show.
w parku na Plantach
..
w parku na Plantach
..
w parku na Plantach
..