wersja polska 
sierpień
28.08.2013 r. - Usuwaliśmy suche gałęzie i przycinaliśmy żywopłoty
 W środę do południa pracownicy Zakładu Usług Komunalnych usuwali suche gałęzie zamierającego klonu srebrzystego w parku na Plantach. Jedna z nich oberwała się i zwisała tuż nad alejką, stwarzając duże zagrożenie dla przechodniów. Usunęliśmy również kilka suchych gałęzi, które znajdowały się nad jezdnią i w każdej chwili mogły oberwać się i spaść na samochody. Z powodu dużego zagrożenia, prace wykonaliśmy w trybie awaryjnym, nie czekając na zakończenie się okresu lęgowego ptaków. Drzewo to jest chore i kwalifikuje się wyłącznie do wycinki. Wystąpimy o zgodę na jego usunięcie i jeśli otrzymamy taką decyzję, to zostanie wycięte jeszcze jesienią tego roku.
  Nasi pracownicy są obecni w parkach oraz skwarach codziennie i szybko interweniują, gdy tylko zauważą suche gałęzie, które mogą spaść na alejki spacerowe lub drogi. Suche drzewa, nie stwarzające zagrożenia, na których wycinkę uzyskaliśmy już pozwolenia, zostaną usunięte po okresie lęgowym ptaków, czyli po 15 października. Najwięcej takich drzew znajduje się w parku imienia Tadeusz Kościuszki, w okolicy ulicy Sienkiewicza. Jesienią suche gałęzie będziemy usuwać również z kilku drzew w parku Leśniczówka.
  W środę naszych pracowników Działu Zieleni można było spotkać również w parku na Glinicach i skwerze u zbiegu ulicy Dowkontta oraz alei Grzecznarowskiego. Na zieleńcach w okolicy pomnika Łucznika przycinali żywopłoty i formowali w kształt kuli korony krzewów ozdobnych. Przy okazji grabili i wywozili suche liście. Ekipy pracujące na Glinicach zajmowały się zdmuchiwaniem liści z dużych obszarów na pryzmy i ich wywożeniem.
w parku na Plantach
..
w parku na Plantach
..
w parku na Plantach
..
27.08.2013 r. - Nowe schody i podjazd w parku na Glinicach
 Pracownicy Zakładu Usług Komunalnych zakończyli przebudowę schodów, znajdujących się w głównej alejce pomiędzy ulicami Słowackiego, a Kwiatkowskiego w parku na Glinicach, obok dawnego kina Odeon. Oprócz nowych stopni, powstał również podjazd dla wózków i wymieniono nawierzchnię na kilkumetrowym odcinku chodnika, dobiegającego do nowych stopni od strony pobliskiego dyskontu.
  Schody w tym miejscu były w bardzo złym stanie technicznym i wymagały niezwłocznej modernizacji. Dzięki zabezpieczonym funduszom na ten cel mogliśmy dokonać ich przebudowy. Poprzednie stopnie zostały całkowicie rozebrane, a w ich miejscu wykonaliśmy szalunki, które zostały zalane betonem. Ponadto na odcinku od schodów do drogi dojazdowej na teren pobliskiego dyskontu, stare i połamane płyty chodnikowe zastąpiliśmy betonową kostką na nowej podbudowie. Po obu stronach rozsypaliśmy czarnoziem i zasialiśmy trawę. Nowe stopnie wraz z podjazdem są nieco węższe niż poprzednie, ponieważ nie występuje w tym miejscu duży ruch pieszy.
 W najbliższym czasie obok schodów zamontujemy jeszcze poręcz, o którą apelowali przede wszystkim ludzie w podeszłym wieku. Uzupełnimy też asfaltem znajdujący się nieopodal poprzeczny uskok w nawierzchni głównej alejki parku. W ubiegłym tygodniu na latarniach zostały wymienione potłuczone klosze i spalone żarówki. Za konserwację i naprawy oświetlenia w parkach oraz skwerach odpowiada już wykonawca Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji.
nowe schody na Glinicach
Pracownicy ZUK zakończyli przebudowę schodów w głównej alejce pomiędzy ulicami Słowackiego a Kwiatkowskiego w parku na Glinicach, obok dawnego kina Odeon.
nowe schody na Glinicach
Oprócz nowych stopni, powstał również podjazd dla wózków i wymieniono nawierzchnię na kilkumetrowym odcinku chodnika, dobiegającego do nowych stopni od strony pobliskiego dyskontu.
nowe schody na Glinicach
Tak wyglądały poprzednie schody przy dawnym Odeonie przed rozpoczęciem prac.
26.08.2013 r. - ZUK obsługiwał parkingi i sprzątał podczas Air Show 2013
 Tegoroczna edycja międzynarodowych pokazów lotniczych Air Show przyciągnęła tłumy ludzi do Radomia. Wielu widzów przyjechało samochodami i skorzystało z parkingów miejskich, obsługiwanych przez Zakład Usług Komunalnych. Obecność inkasentów i funkcjonariuszy Policji oraz Straży Miejskiej sprawiła, że nie doszło na nich do żadnych incydentów. Zdecydowana większość kierowców stosowała się do poleceń osób kierujących pojazdy w wyznaczone miejsca, dzięki czemu nawet na najbardziej zatłoczonych parkingach były rezerwy wolnego terenu. W sumie na wszystkich miejskich parkingach, przez dwa dni pokazów, zajęto nieco ponad pięćdziesiąt procent przygotowanych miejsc postojowych. W związku z tym nie było potrzeby uruchamiania parkingów rezerwowych przy ulicach Chrobrego i Szarych Szeregów. Najwięcej pojazdów kierowało się jak najbliżej lotniska i zatrzymywało przy ulicach Chorzowskiej, Wrocławskiej oraz Małęczyńskiej. Widzowie spoza Radomia, głównie z terenu województw świętokrzyskiego, małopolskiego i łódzkiego, którzy byli na pokazach w zeszłych latach, chętnie zostawiali samochody na sporym placu u zbiegu ulic Maratońskiej i Bulwarowej. Nauczeni doświadczeniem woleli skorzystać z bezpłatnych dla nich linii specjalnych komunikacji miejskiej. Mniejszym zainteresowaniem niż w ubiegłych latach cieszyły się parkingi przy ulicach Jana Pawła II i Wyścigowej. Z przyjemnością przyjmowaliśmy pozytywne opinie osób korzystających z naszych parkingów, które doceniały wkład pracy w ich przygotowanie i organizację. W sobotę i niedzielę inkasenci pojawili się na parkingach już o godzinie 6 rano, żeby wygrodzić miejsca do postoju.
Podczas tegorocznej edycji międzynarodowych pokazów lotniczych Air Show sporo rowerzystów przypięło swoje jednoślady do ustawionych przez nas stojaków w okolicy Kasyna Wojskowego przy ulicy Lubelskiej. W ostatniej chwili musieliśmy zmienić lokalizację parkingu rowerowego, ponieważ nie chcieliśmy zmuszać ludzi do wchodzenia na piaszczyste podłoże. W pierwotnie planowanym miejscu zakończyły się niedawno prace przy budowie drogi dojazdowej do portu lotniczego i jeszcze nie zdążyła wyrosnąć trawa. Cykliści bez większych obaw zostawiali rowery na przygotowanym dla nich parkingu, ponieważ był on dozorowany przez jednego z naszych pracowników. W sobotę dotarły do nas sygnały o tym, że nie wszyscy wiedzą, gdzie znajdują się stojaki w pobliżu lotniska. W niedzielę rano zawiesiliśmy dwie zalaminowane kartki z symbolem roweru i strzałką kierunkową w okolicy pierwszych kas biletowych przy ulicy Lubelskiej. Na przyszłość zwrócimy uwagę na czytelniejsze oznakowanie parkingu rowerowego.
W trakcie pokazów lotniczych, oprócz inkasentów, mnóstwo pracy mieli również pracownicy ekip zajmujących się utrzymaniem czystości na terenie lotniska oraz wokół niego i w centrum miasta. Nie mogliśmy bowiem dopuścić do sytuacji, żeby przez weekend papiery czy butelki wysypywały się z koszy ustawionych na obsługiwanym przez nas terenie. Śmieciarka dwa razy dziennie objeżdżała centrum i zabierała odpady z pojemników. Ponadto sprzątaliśmy również interwencyjnie tam, gdzie zachodziła nagła potrzeba. W poniedziałek nasi pracownicy dokańczali sprzątać część lotniska, która była udostępniona widzom. W sumie przez dwa dni pokazów z terenu miasta i lotniska zebraliśmy tony śmieci, do wywiezienia których musieliśmy wysłać również ciągniki z przyczepami.
Air Show 2013 - obsługa parkingów
..
Air Show 2013 - obsługa parkingów
..
Air Show 2013 - obsługa parkingów
..
Air Show 2013 - obsługa parkingów
..
Air Show 2013 - obsługa parkingów
..
Air Show 2013 - obsługa parkingów
..
Air Show 2013 - obsługa parkingów
..
Air Show 2013 - obsługa parkingów
..
Air Show 2013 - obsługa parkingów
..
21.08.2013 r. - Air Show 2013: ZUK przygotuje parking rowerowy

 Miłośnicy jazdy na jednośladach podczas tegorocznych, międzynarodowych pokazów lotniczych Air Show, będą mogli skorzystać z bezpłatnego parkingu dla rowerów. Zostanie on zorganizowany na trawnikach tuż przed budynkiem Kasyna Wojskowego przy ulicy Lubelskiej, czyli w pobliżu bramy wejściowej na teren lotniska.
 Rowery będzie można przypiąć do dwunastu tymczasowych stojaków, wykonanych z rur stalowych. Konstrukcja będzie miała wysokość umożliwiającą bezpieczne przymocowanie blokadą antykradzieżową ramy roweru do rury. Plac będzie przygotowany na pozostawienie około 200 jednośladów.
 Podczas poprzedniej edycji międzynarodowych pokazów lotniczych Air Show parking rowerowy był oddalony od lotniska, dlatego prawdopodobnie nie cieszył się dużą popularnością. W związku z tym zapadła decyzja o zmianie jego lokalizacji. Montaż tymczasowych stojaków rozpoczniemy już w czwartek (22 sierpnia).
  Zachęcamy radomian do przyjazdu rowerem na pokazy i korzystania z wyznaczonego parkingu. Rowerzyści będą mogli dojechać pod samo lotnisko – ruch jednośladów będzie dopuszczony na odcinkach ulic tymczasowo wyłączonych z ruchu. Uruchomione specjalne linie komunikacji miejskiej mają bowiem zapewnić dowóz przede wszystkim przyjezdnym z okolic dworca kolejowego i parkingów samochodowych. 
20.08.2013 r. - Air Show 2013: lokalizacja parkingów i ceny biletów
  • Zakład Usług Komunalnych również podczas tegorocznej edycji międzynarodowych pokazów lotniczych Air Show będzie obsługiwał parkingi miejskie. Wszyscy inkasenci będą wyróżniać się z daleka odblaskową kamizelką z napisem "INKASENT" i literą "P". Ponadto każdy z naszych pracowników, pobierających opłaty za korzystanie z miejsc postojowych, będzie posiadał w widocznym miejscu identyfikator z indywidualnym numerem inkasenta oraz pieczątką Zakładu Usług Komunalnych w Radomiu.
  • Koszt biletu parkingowego dla samochodów osobowych i motocyklów na miejskich parkingach to 20 złotych. Za pozostawienie vana lub minibusa trzeba będzie zapłacić 40 zł. Dokonywać płatności będzie można wyłącznie gotówką. Bilety parkingowe z parkingów obsługiwanych wyłącznie przez pracowników ZUK będą uprawniać do bezpłatnych przejazdów autobusami komunikacji miejskiej na odcinkach z parkingów do lotniska i z powrotem, jedynie w dniu ich wystawienia.
  • W tym roku wyszliśmy na przeciw oczekiwaniom kierowców i umożliwiliśmy dokonywanie bezpłatnej rezerwacji miejsc parkingowych przez Internet. Wystarczy wejść tutaj, zarejestrować się w serwisie, wybrać parking, datę, rodzaj pojazdu i podać jego numer rejestracyjny. W sumie do rezerwacji przeznaczyliśmy 890 miejsc na parkingach miejskich. Dodatkowo do rezerwacji jest 200 miejsc na terenach Radomskiej Giełdy Rolnej i 25 miejsc w rejonie Galerii Feniks - za obsługę tych parkingów odpowiadają zarządcy terenów. Do wtorku (20 sierpnia) z tej formy rezerwacji miejsc parkingowych skorzystało już 198 osób. Najwięcej miejsc zajęto na parkingach w pobliżu lotniska, czyli przy ulicach Wrocławskiej i Zubrzyckiego. Osoby rezerwujące miejsca muszą pamiętać, żeby na parking przyjechać odpowiednio wcześnie. Rezerwacja będzie bowiem obowiązywała do godziny 11. Jeśli po tej godzinie zostaną niewykorzystane miejsca z rezerwacji, zostaną one udostępnione wszystkim kierowcom.
  • Na wszystkich parkingach miejskich będą obecne patrole Straży Miejskiej. Funkcjonariusze będą strzec bezpieczeństwa i udzielać informacji przyjezdnym, którzy najczęściej pytają, jak dotrzeć na lotnisko i odjechać w danym kierunku po zakończeniu pokazów. O pomoc taką można oczywiście prosić również inkasentów.
parkingi na AirShow 2013

parkingi na AirShow 2013

parkingi na AirShow 2013


LOKALIZACJA MIEJSKICH PARKINGÓW

Parkingi główne:

01 (około 2000 miejsc parkingowych - organizator: miasto Radom, obsługa: Zakład Usług Komunalnych w Radomiu):
- ulica Małęczyńska od ulicy Lubelskiej do końca,
- ulica Wrocławska od ulicy Małęczyńskiej do ulicy Chorzowskiej,
- ulica Chorzowska od ulicy Lubelskiej do wiaduktu nad aleją Wojska Polskiego (parking dla pojazdów osób niepełnosprawnych będzie zlokalizowany na początku ulicy),
- teren Giełdy Rolnej przy ulicy Lubelskiej - parking dla autokarów;
02 (około 1500 miejsc parkingowych - organizator: miasto Radom, obsługa: Zakład Usług Komunalnych w Radomiu):
- ulica Mierzejewskiego od ulicy Chrobrego do końca,
- tereny Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego przy ulicach Chrobrego i Mierzejewskiego;
03 (około 1500 miejsc parkingowych - organizator: miasto Radom, obsługa: Zakład Usług Komunalnych w Radomiu):
- ulica Zubrzyckiego od ulicy Kozienickiej do ulicy Rodziny Ziętalów,
- ulica Rodziny Ziętalów od ulicy Żółkiewskiego do Domu Pomocy Społecznej,
- ulica Kędzierskiego od ulicy Kozienickiej do granicy administracyjnej miasta;
04 (około 2000 miejsc parkingowych - organizator: miasto Radom, obsługa: Zakład Usług Komunalnych w Radomiu):
- ulica Maratońska od ulicy Dębowej do ronda Łaskiego,
- ulica Bulwarowa od Maratońskiej do ulicy Nizinnej,
- ulica Dębowa od ulicy Maratońskiej wraz z parkingiem za cmentarzem,
- teren obok zalewu przy ulicy Bulwarowej;
05 (około 700 miejsc parkingowych - organizator: miasto Radom, obsługa: Zakład Usług Komunalnych w Radomiu):
- ulica Jana Pawła II od ronda Dmowskiego do ulicy Południowej,
- ulica Wyścigowa od ulicy Jana Pawła II do Domu Weterana Walki i Pracy,
- tereny SM Ustronie przy ulicach Jana Pawła II i Wyścigowej (po stronie południowej i zachodniej);
06 (około 300 miejsc parkingowych - organizator: spółka Feniks, obsługa: pracownicy spółki Feniks):
- teren Galerii Feniks przy alei Grzecznarowskiego - wjazd od ulicy Białej;
07 (około 1200 miejsc parkingowych - organizacja i obsługa: właściciele terenów):
- tereny prywatne w miejscowości Sadków, wzdłuż lotniska.

W pierwszej kolejności będą zapełniane parkingi główne. Po wyczerpaniu miejsc na nich pojazdy będą kierowane na pobliskie parkingi rezerwowe.

Parkingi rezerwowe:

08 (około 200 miejsc parkingowych - organizator: miasto Radom, obsługa: Zakład Usług Komunalnych w Radomiu):
- ulica Chrobrego od ulicy 11 Listopada do ulicy Mierzejewskiego;
09 (około 300 miejsc parkingowych - organizator: miasto Radom, obsługa: Zakład Usług Komunalnych w Radomiu):
- ulica Szarych Szeregów od ulicy Różanej do mostu nad Potokiem Północnym.

Szczegółowe informacje na temat organizacji ruchu oraz parkingów podczas Air Show w dniach 24-25.08.2013 można znaleźć tutaj
14.08.2013 r. - Skradziono szalunki wykonywanych schodów na Glinicach
 Z remontu schodów znajdujących się w głównej alejce pomiędzy ulicami Słowackiego
a Kwiatkowskiego w parku na Glinicach (obok dawnego kina Odeon) cieszą się nie tylko osoby często wypoczywające w tym miejscu. Modernizacja stopni i budowa podjazdu dla wózków nie umknęła uwadze złodziei, którzy pod osłoną nocy skradli kilka desek z szalunków przygotowanych już do zalania betonem.
 W środę (14 sierpnia) nasi pracownicy musieli uzupełniać część prowizorycznej, drewnianej konstrukcji. Niestety, ale przełoży się to na wydłużenie utrudnień w ruchu pieszym. Wartość skradzionych desek nie była duża, bowiem pochodziły one z drewna wyciętych przez nas topoli.
O incydencie powiadomiliśmy Straż Miejską. Apelujemy do świadków kradzieży lub dewastacji wszelkich urządzeń na terenach parków oraz skwerów o informowanie o takich zdarzeniach dyżurnych Straży Miejskiej lub Policji.
parkingi na AirShow 2013
..
parkingi na AirShow 2013
..
parkingi na AirShow 2013
..
12.08.2013 r. - Przygotowanie parkingów na Air Show 2013

 Do kolejnej edycji międzynarodowych pokazów lotniczych Air Show 2013 pozostało niecałe dwa tygodnie. Zakład Usług Komunalnych rozpoczął przygotowywać place przeznaczone pod parkingi dla widzów. Pięć głównych parkingów, obsługiwanych przez pracowników ZUK, pomieści około 7 tysięcy 700 pojazdów. Gdyby okazało się, że zaczyna brakować na nich wolnych miejsc, uruchomimy dwa rezerwowe dla około 500 samochodów.

 Kierowcy nie powinni też obawiać się, że będą rysować podwozia i karoserie swoich aut, wjeżdżając na trawniki oraz nieużytki przeznaczone pod tymczasowe parkingi dla widzów. W poniedziałek rozpoczęliśmy koszenie terenów, gdzie już niebawem staną tysiące aut. W pierwszej kolejności wysoka trawa oraz chwasty zostały wykoszone na sporych placach przy ulicach Wrocławskiej i Chrobrego. 

 Niebawem podamy szczegółowe informacje na temat pojemności poszczególnych parkingów, ich lokalizacji oraz zasad poboru opłat i upoważnień w autobusach komunikacji miejskiej, wynikających z posiadania biletu parkingowego.

W poniedziałek pracownicy Zakładu Usług Komunalnych kosili nieużytki przy ulicy Wrocławskiej, przeznaczone pod parkingi podczas tegorocznej edycji międzynarodowych pokazów lotniczych Air Show.
parkingi na AirShow 2013
..
parkingi na AirShow 2013
..
parkingi na AirShow 2013
..
09.08.2013 r. - Remont schodów w parku na Glinicach.

Trwa remont schodów znajdujących się w głównej alejce pomiędzy ulicami Słowackiego a Kwiatkowskiego w parku na Glinicach (obok dawnego kina Odeon). Oprócz nowych stopni powstanie również podjazd dla wózków. W pobliżu znajduje się duży plac zabaw, więc podjazd ten na pewno będzie często wykorzystywany. Ponadto na odcinku od modernizowanych stopni do nowej drogi dojazdowej na teren pobliskiego dyskontu, stare i połamane płyty chodnikowe zostaną zastąpione betonową kostką. Schody w tym miejscu były w bardzo złym stanie technicznym i wymagały niezwłocznego remontu. Dzięki zabezpieczonym funduszom na ten cel mogliśmy rozpocząć ich przebudowę. W czwartek nasi pracownicy wstępnie przygotowali teren do rozpoczęcia robót, a w piątek przystąpili do rozbiórki stopni, które zostały zniszczone przede wszystkim przez grube korzenie rosnących niegdyś obok topoli. Remont schodów i budowa podjazdu dla wózków zakończą się jeszcze przed końcem wakacji. Na czas tych robót udostępniliśmy pieszym część starych stopni.

remont schodów przy parku Glinice
..
remont schodów przy parku Glinice
..
remont schodów przy parku Glinice
..
remont schodów przy parku Glinice
..
remont schodów przy parku Glinice
..
remont schodów przy parku Glinice
..
07.08.2013 r. - Mycie ławek w parkach.

Osoby wypoczywające w radomskich parkach i skwerach niekiedy skarżą się na ławki zabrudzone ptasimi odchodami. Tymczasem do szybkiego zanieczyszczenia siedzisk często przyczyniają się ludzie, dokarmiający ptaki, którzy rzucają okruchy na ławki lub tuż koło nich. Nasi pracownicy są świadkami takich zachowań praktycznie codziennie. Ekipy Zakładu Usług Komunalnych, zajmujące się utrzymaniem czystości na terenie parków i skwerów, regularnie myją ławki ustawione wzdłuż alejek. Zabrudzenia usuwane są ręcznie wodą ze specjalnym płynem i od razu spłukiwane. W trakcie tych prac myjemy również kosze na śmieci. Tylko w najbardziej obleganym przez spacerowiczów parku imienia Tadeusza Kościuszki znajduje się blisko 100 siedzisk. Apelujemy do osób odwiedzających radomskie parki i skwery o nie wysypywanie pokarmu dla ptaków wprost na ławki lub wokół nich. Przypominamy, że dokarmiania ptaków zabraniają obowiązujące w tych miejscach regulaminy. Ponadto informujemy, że od 1 marca do 15 października nie możemy przepłaszać ptaków, ponieważ obowiązuje wówczas ustanowiony prawnie ich okres lęgowy.

mycie ławek w parkach
..
mycie ławek w parkach
..
mycie ławek w parkach
..
05.08.2013 r. - Przeniesiony plac zabaw z ulicy Dzierzkowskiej

Dodatkowe domki, drabinki i huśtawka pojawią się na terenie Publicznego Przedszkola nr 4 przy ulicy Kilińskiego 23. Dwie połączone wieże z domkami wzbogacą również plac zabaw przed filią Publicznego Przedszkola nr 11 przy ulicy Chałubińskiego. Urządzenia co prawda nie są fabrycznie nowe, ale znajdują się w dobrym stanie technicznym. Zdemontowane i przewiezione przez naszych pracowników elementy placu zabaw stały dotychczas obok dawnej podstawówki przy ulicy Dzierzkowskiej. Obecnie trwa ich montaż w nowych miejscach. Mamy nadzieję, że maluchy ucieszą się na widok rozbudowanych placów zabaw.

przeniesiony plac zabaw
..
przeniesiony plac zabaw
..
przeniesiony plac zabaw
..